Vybrali jsme 10 nejlepších funkcí nového iPadOS 13 (1.-5.)

0 270

Apple minulý týden na konferenci WWDC představil nový operační systém iPadOS 13, který je přizpůsoben velkým displejům iPadů. Systém však není tak úplně nový – z velké části vychází z iOS 13, přidává ale spoustu vylepšení kvůli kterým se Apple rozhodl, že systémy pro iPhony a iPady konečně definitivně rozdělí. Ihned po představení vydal první beta verzi nového iPadOS a my jsme ji ihned začali testovat a nyní po více než týdnu používání jsme vybrali 10 nejlepších funkcí, se kterými bude používání vašeho iPadu opět o něco lepší. V tomto článků vám představíme prvních pět.

Nová domovská obrazovka

Ihned po nainstalování nového systému si všimnete první zásadnější změny – jde o přepracovanou hlavní obrazovku. Nyní se na ni vleze více ikon a i když tablet otočíte do vertikálního režimu, zůstane pozice ikon stále stejná. Navíc již nemusíte přecházet na levou obrazovku abyste se dostali ke svým widgetům – nově si je můžete připnout na levou stranu základní obrazovky a mít je tak stále na očích.

„3D Touch“ Zkratky

Také vás vždy mrzelo, že iPady neobsahují funkci 3D Touch? Nyní už nemusí, jelikož nově můžete na iPadu tuto funkci využívat. Ne, opravdu se softwarovou aktualizací do iPadu nepřidala vrstva displeje reagující na sílu stisku, ale Apple tuto funkci nahradil softwarově. Nyní tak tedy stačí např. podržet prst na ikoně na hlavní obrazovce a zobrazí se vám seznam zkratek, stejně jako na iPhonu s 3D Touch. A tuto funkci můžete využít v podstatě kdekoliv, kde na iPhonu využíváte 3D Touch. 

Dvě okna stejné aplikace ve Split-View

Již v loňském iOS 12 Apple umožnil uživatelům ve Split-View otevřít dvě okna Safari vedle sebe. Nyní tuto funkcionalitu rozšiřuje do dalších nativních aplikací jako jsou například Poznámky nebo Mail. A navíc umožní vývojářům tuto funkci implementovat i do svých aplikací. iPadOS se tedy touto funkčností více přibližuje desktopovým operačním systémům jako je Windows nebo macOS a multitasking na iPadu se zase posouvá o krok dál. 

Nová gesta při práci s textem

Apple v posledních letech zaměřuje iPad stále více na produktivní práci a nejen na konzumaci obsahu. A s produktivitou často souvisí i vytváření textu a práce s ním a to Apple v novém systému výrazně vylepšil novými gesty – v jakékoliv aplikaci, která s textem pracuje můžete nově využít nová jednoduchá gesta pro kopírování a vkládání. Jednodušší je také pohybování s kurzorem a vracení se o krok zpět – již nemusíte s iPadem třást, aby se vrátil o krok zpět, nyní stačí přejet po displeji třemi prsty doprava či doleva pro vrácení se o krok zpět a nebo naopak o krok dopředu. 

Pohyblivá klávesnice


S prací s textem souvisí i softwarová klávesnice, do které Apple v iPadOS přidal zajímavou funkci – nyní můžete jednoduchým gestem klávesnici zmenšit do velikosti klávesnice jako je na iPhonu a  následně si tuto klávesnici můžete posouvat kdekoliv po obrazovce. Tato funkce je velmi užitečná v momentě, kdy držíte iPad v obou rukách a chcete něco napsat – nyní si můžete malou klávesnici dát kamkoliv chcete a pohodlně psát jednou rukou

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...