Vybrali jsme 10 nejlepších funkcí nového iPadOS 13 (6.-10.)

0 378

Apple minulý týden na konferenci WWDC představil nový operační systém iPadOS 13, který je přizpůsoben velkým displejům iPadů. Systém však není tak úplně nový – z velké části vychází z iOS 13, přidává ale spoustu vylepšení kvůli kterým se Apple rozhodl, že systémy pro iPhony a iPady konečně definitivně rozdělí. Ihned po představení vydal první beta verzi nového iPadOS a my jsme ji ihned začali testovat a nyní po více než týdnu používání jsme vybrali 10 nejlepších funkcí, se kterými bude používání vašeho iPadu opět o něco lepší.

Safari

Webový prohlížeč Safari se na iPadu dočkal také významnějších vylepšení – nyní kdykoliv se bude načítat jakýkoliv web, tak Safari bude upřednostňovat jeho plnou desktopovou verzi místo té mobilní – prohlížení webu tedy bude stejné jako na klasickém počítači bez žádných ústupků. Apple do Safari také nově přidal správce stahování – poprvé tedy můžete na iPadu pohodlně stahovat soubory a organizovat si je ve správci stahování stejně jako v jiných webových prohlížečích. Stahované položky se pak ukládají do speciální složky v aplikaci Soubory a můžete je tak snadno přes iCloud sdílet mezi všemi svými zařízeními. 

Podpora externích uložišť

Nyní k iPadu můžete připojit například flash disk

Když Apple loni představil nové iPady Pro s konektorem USB-C, spousta uživatelů doufala, že bude možné si přes tento konektor připojit i externí uložiště a disky. Apple si však dal na čas a tuto funkci představuje až letos s novou verzí softwaru. K vašemu iPadu s iPadOS 13 si tak můžete připojit jakýkoliv externí disk či dokonce i flash disk. Tato připojená zařízení se vám pak zobrazí v levém panelu v aplikaci Soubory a můžete si pak velmi snadno přenášet soubory mezi iPadem a externím uložištěm. A pokud nemáte iPad s USB-C, tak nezoufejte – přes redukci můžete připojit zařízení i do iPadů s lightning konektorem

Sidecar – iPad jako externí monitor

iPad nyní může posloužit jako externí monitor k vašemu MacBooku

Tahle funkce patří k těm technologicky zajímavějším z těch, které Apple v nových systémech představil. Nyní lze iPad využít jako externí monitor pro váš Mac. V horní liště na macOS stačí v Airplay nabídce vpravo nahoře vybrat, že chcete využít iPad jako druhý monitor a během pár vteřin se vám na vašem iPadu zobrazí rozhraní macOS a můžete pracovat na obou monitorech zároveň. Výhodou je, že tato funkce funguje jak přes kabel, tak i bezdrátově a připojení k iPadu je opravdu jednoduché. Apple touto funkcí určitě udělá vrásky na obličeji vývojářům aplikací jako je například Duet Display, kteří tuto funkci nabízí také, ale bohužel se v jednoduchosti nastavení nemohou rovnat Applu, který funkci nabízí jako součást svého systému.

Nové funkce Apple Pencil

Apple Pencil se s příchodem iPadOS 13 dočká mnoha nových funkcí

S novou verzi systému Apple zapracoval na vylepšeních pro své pero Apple Pencil. Pouhou softwarovou aktualizací se mu podařilo snížit latenci u druhé generace pera z 20ms na pouhých 9ms, pero tedy bude při psaní na displeji působit ještě reálněji než doposud. Apple také do systému přidal nové funkce pro Apple Pencil – např. pokud chcete nyní udělat screenshot obrazovky, stačí když v jakékoliv aplikaci přejedete s Apple Pencil z levého nebo pravého spodního rohu a rychle se vytvoří screenshot obrazovky, který ihned můžete s perem i upravovat, psát či kreslit do něj. Nová je také paleta nástrojů pro Apple Pencil, kterou můžete přesouvat do jakéhokoliv místa na obrazovce. 

Podpora ovládání myší

Tato funkce nebyla Applem oficiálně prezentována, nicméně jsme ji v novém systému nalezli. Než však začnete jásat, že iPady konečně plnohodnotně podporují myš, tak musíme upozornit na to, že se jedná pouze o funkci v nastavení „Zpřístupnění“, tedy pro uživatele s určitým omezením pohyblivosti. Nicméně ano, k iPadu si nyní můžete připojit myš přes bluetooth nebo přes kabel. Funkce je ale zatím ve velmi rané fázi vývoje a prozatím se nám nepodařilo připojit ani Apple Magic Mouse 2, nicméně spoustě uživatelů se podařilo připojit a ovládat jejich iPad myší. Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...