Na co si dát pozor při koupi použitého iPhonu?

0 2 354

Spousta z nás by chtěla novější iPhone, ale ne vždy se nám chce utratit desítky tisíc korun za nejnovější model. A jelikož o jablečných telefonech je známo, že jsou i po několika letech dostatečně svižné a Apple je stále podporuje softwarovými aktualizacemi, může být pro mnohé skvělou volbou koupě již použitého iPhonu. U telefonů z druhé ruky je však důležité být velmi opatrný při výběru, aby se nestalo, že nakonec skončíme s telefonem, se kterým budeme mít více problémů než užitku. Přinášíme vám proto seznam věcí, které si vždy důkladně zkontrolujte, než použitý iPhone koupíte.

Odhlášený iCloud

Tento bod je pro koupi iPhonu zásadní, tak je extrémně důležité si ho důkladně ověřit. Při koupi musí být iCloud vždy odhlášený. Telefon s přihlášeným iCloudem nejde nijak odblokovat, jedná se o důmyslnou ochranu proti krádeži a takový telefon by nám poté posloužil pouze jako velmi drahé těžítko. Ani po obnovení továrního nastavení se iCloud neodhlásí, odhlášení iCloud účtu tedy ověřte vždy! Zda je iCloud odhlášený poznáte velmi jednoduše, stačí jít do Nastavení a pokud nahoře svítí “Přihlašte se k iPhonu”, tak víte, že telefon je odhlášený. Pokud tam svítí jméno uživatele, tak je iCloud účet stále přihlášený a je potřeba ho odhlásit.

Displej

Displej je dobré vždy důkladně prohlédnout, především se zaměřte na škrábance a rýhy, jelikož rýha může být ve skutečnosti prasklina, takže je důležité si ověřit, zda je displej v pořádku. Některé displeje mají také tendenci žloutnout po stranách, což je známka toho, že se jejich životnost pomalu krátí – to ověříte především na bílém pozadí, kde můžou být vidět i různé fleky na displeji, které také bývají známkou toho, že již displej dosluhuje. Dejte si také pozor, zda displej správně doléhá k tělu telefonu a zda nikde nepruží – to může být známkou toho, že již byl měněný a to ne zrovna odborně. Zkontrolujte důkladně také reakci displeje na dotyk prstu a to po celé ploše – u neoriginálních panelů se často stává, že nereagují úplně přesně. U iPhonu 6S a výš také vyzkoušejte, zda funguje reakce displeje na sílu stisku, tedy funkce 3D Touch.

Konektory

Vyzkoušejte, zda funguje lightning konektor a zda se telefon nabíjí – lightning kabel do telefonu zasuňte z obou stran. U iPhonu 6S a nižších také zkontrolujte, zda funguje jack konektor na sluchátka. U iPhonu X a vyšších můžete naopak zkontrolovat, zda korektně funguje bezdrátové nabíjení – pokud fungovat nebude, může to znamenat, že u telefonu byl měněn zadní kryt baterie za neoriginální. 

Wi-Fi, Bluetooth a SIM karta

Zkontrolujte si, zda se telefon dokáže připojit Wi-Fi síti a zda se po připojení načítají stránky ve webovém prohlížeči. Je dobré se také podívat, jestli se telefon připojuje k Bluetooth zařízení. Do telefonu také vložte SIM kartu, abyste viděli, že je telefon schopný ji načíst. To je důležité zvlášť proto, že v zahraničí se hodně iPhonů prodává blokovaných na určitého operátora a s českou SIM kartou byste jej tedy nemohli provozovat a odblokování telefonu je extrémně složitá a drahá záležitost. Jakmile se vaše SIM karta v telefonu načte a bude chytat signál, můžete také provést zkušební hovor a připojit se přes mobilní data na internet, abyste si ověřili, že vše funguje korektně. 

Touch ID a Face ID

Další důležitý bod, který je důležitý si zkontrolovat. iPhone od verze 5S obsahuje biometrické zabezpečení ve formě čtečky otisků prstů Touch ID a od iPhonu X obsahuje čtečku obličeje Face ID. Obě tyto funkce je důležité vyzkoušet, jelikož pokud čtečka otisků nebo obličeje nefunguje, tak není možno je vyměnit a opravit – jsou spojeny se základní deskou telefonu a ta by musela být celá vyměněna a tato deska je víceméně v hodnotě celého telefonu, takže je oprava zcela nerentabilní.

Reproduktory a sluchátko

Reproduktor iPhonu se nachází na pravé spodní straně, mikrofon na levé

Vyzkoušejte si, zda telefonu funguje reproduktor – nachází se vpravo na spodní hraně telefonu. Na této hraně jsou dvě identické mřížky, vpravo i vlevo, tak se nelekněte, když zvuk bude vycházet jen z té pravé – je to tak správně. Levá mřížka totiž není reproduktor, ale mikrofon. Zkontrolujte si zda reproduktor funguje a zda není zvuk tichý či zda reproduktor nějak výrazněji nechrčí. U iPhonu 7 a výše jsou stereo reproduktory, zvuk by tedy měl vycházet i ze sluchátka nad displejem. 

Baterie

U použitého telefonu samozřejmě musíme počítat s tím, že baterie již má něco za sebou, nicméně i tak je dobré se podívat v jaké kondici je a zda nebude potřeba ji v blízké době vyměnit. U iPhonů 6 a výše (iOS 11.3 a vyšší) se jde přímo v nastavení telefonu podívat v jaké kondici baterie je. Stačí jít do Nastavení → Baterie → Kondice baterie a zde uvidíme procento stavu v jakém se baterie nachází. Pokud je vyšší než 90%, tak je baterie stále v dobré kondici, pokud je stav mezi 80-90%, tak je již baterie více opotřebovaná, ale stále použitelná, ale pokud je stav baterie pod 80%, tak již v nejbližší době bude potřeba uvažovat o její výměně

Fotoaparát

Je důležité zkontrolovat zda funguje přední i zadní fotoaparát

U iPhonu si vždy vyzkoušejte, zda správně funguje fotoaparát a to jak přední, tak zadní. Především vyzkoušejte, zda kamera správně zaostřuje a zda výsledné fotografie nejsou výrazněji rozmazané. Zkuste také natočit zkušební video. U iPhonu 7 Plus, 8 Plus, X, XS a XS Max si také vyzkoušejte, zda funguje portrétovaný režim s rozmazaným pozadím, čímž ověříte funkčnost druhé zadní kamery,  která má tuto funkci na starost.

Ověření původu iPhonu

Na stránkách Applu si můžete po zadání IMEI nebo sériového čísla telefonu ověřit jeho původ a zda se opravdu jedná o model, který chcete koupit a zda-li na něj ještě platí mezinárodní roční Apple záruka. Pokud vám stránky telefon nenajdou, nemusí se hned jednat o padělek, je však nicméně pravděpodobné, že telefon již byl opravovaný a možná i vyměněna základní deska. Pokud telefon nekupujete z obchodu, ale přímo od předchozího majitele, tak je dobré si také podle IMEI čísla ověřit, zda se telefon nenachází v databázi kradených telefonu u Policie ČR. Ověřit si to můžete na tomto odkaze. IMEI telefonu zjistíte, že v aplikaci Telefon vytočíte *#06# .


Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...