10 věcí, na které si dejte pozor při koupi použitého MacBooku

0 1 898

Stejně jako použité iPhony, tak i použité MacBooky jsou často velmi lákavé pro svou příznivou cenu. Pokud však MacBook kupujeme přímo od předchozího majitele a ne z ověřených prodejen, tak je potřeba si počítač před koupí velmi důkladně zkontrolovat, jelikož stejně jako u jakéhokoliv použitého zboží, tak i u použitých MacBooků existuje spousta rizik. Sepsali jsme pro vás nejdůležitější věci, na které si při koupi použitého Macbooku dát pozor.

1. Vnější stav

Velmi dobře si zkontrolujte MacBook ze všech stran

Při kontrole MacBooku vždy začněte vnějším stavem zařízení. Podívejte se, zda na těle nemá žádné praskliny či větší oděrky. Zkontrolujte zda na spodní straně nechybí nějaký ze šroubků, což může značit, že byl MacBook již opravovaný. Také důkladně zkontrolujte, zda správně funguje kloub ohybu notebooku, zda nic nepřiměřeně nevrže nebo se nekýve.

2. Displej

Takto například vypadá vadné podsvícení displeje u MacBooku

Displej je jedna z nejdůležitějších a nejdražších komponent celého MacBooku. Zkontrolujte tedy, že panel zobrazuje korektně. Doporučujeme dát na displej jednobarevný obrázek, např. bílé barvy, na kterém jdou snadněji vidět potencionální vadné pixely. U displeje také zkuste nastavit různé úrovně jasu, abyste se přesvědčili, že správně funguje jeho podsvícení. Samozřejmostí je kontrola mechanického poškození – tedy, že displej není nikde prasklý.

3. Klávesnice

Klávesnice u nových MacBooků působily řadě uživatelů problémy

Novější MacBooky mívaly často problémy s klávesnicemi, před koupí si tedy klávesnici důkladně otestujte a každou klávesu zmáčkněte. Měly by mít dobrý zdvih, nemělo by se stát, že se vám bude zdát, že klávesy jsou jakoby „přilepené“. Klávesy otestujte se zapnutým MacBookem, abyste viděli, zda počítač na jejich zmáčknutí reaguje.

4. Porty

Nové MacBooky jsou vybaven už jen minimem portů – obsahují pouze USB-C a 3.5 mm jack

Vždy zkontrolujte, zda korektně fungují všechny porty na boční straně MacBooku. Novější MacBooky s USB-C využívají tyto USB konektory i k nabíjení, takže do nich připojte nabíječku, abyste zjistili jejich funkčnost. Pokud kupujete starší MacBook s USB-A, tak do něj můžete zkusit zapojit např. Flash disk pro ověření funkčnosti. Vyzkoušejte také funkčnost 3.5mm jacku na sluchátka.

5. Baterie

Kontrola počtu nabíjecích cyklů MacBooku

Reálný stav baterie vám MacBook na rozdíl od iPhonu procentuálně neukáže, ale ukáže vám, kolik má jeho baterie za sebou nabíjecích cyklů, podle čehož můžete usoudit v jakém stavu pravděpodobně bude. Stačí na hlavní obrazovce macOS vlevo nahoře kliknout na ikonu jablka – O tomto Macu – Informace o Systému – Napájení. Apple přímo na svých stránkách uvádí, kolik cyklů nabití baterie by měly MacBooky maximálně zvládnout. Toto číslo však berte poměrně s rezervou, v reálu bývá o něco nižší.

6. Wi-Fi a Bluetooth

Zkontrolujte, zda se MacBook může připojit k Wi-Fi a Bluetooth

Určitě vyzkoušejte, zda je MacBook schopen se připojit k Wi-Fi sítím. Nové MacBooky již neobsahují ethernetovou přípojku, Wi-Fi je tedy jediným možným připojením k internetu, takže si jej důkladně otestujte. Nezapomeňte také na Bluetooth – můžete například zkusit MacBook připojit k nějakému Bluetooth příslušenství – například bezdrátová sluchátka nebo reproduktory.

7. Touch ID

Čtečkou otisků prstů Touch ID jsou vybaveny MacBooky Pro s Touch Barem a MacBook Air 2018

Nové MacBooky Pro a Air jsou vybaveny čtečkou otisků prstů Touch ID a jelikož tuto čtečku nelze opravit, tak si vyzkoušejte její funkčnost. Zkuste si naskenovat prst a následně MacBook pomocí čtečky otisků odemknout. Pokud vše proběhne bez problémů, tak je Touch ID u Macbooku funkční.

8. Kamera

Zkontrolujte funkci přední FaceTime kamery

Otestuje si také, zda správně funguje přední FaceTime kamera – zkuste zapnout FaceTime či jakoukoliv jinou aplikaci pro focení nebo nahrávání videa a zkuste krátké video s kamerou nahrát. Zkontrolujte také, zda pod krycím sklíčkem čočky fotoaparátu není žádný prach či jiné nečistoty.

9. Odhlášený iCloud

iCloud má samostatnou sekci v Nastavení. V MacOS Catalina se pak tato sekce jmenuje „Apple ID“

Pokud kupujete MacBook přímo od předchozího majitele, nezapomeňte stejně jako při koupi jakéhokoliv jiného Apple zařízení zkontrolovat, zda je odhlášený z iCloudu. To zjistíte v Nastavení – iCloud. Nikdy nekupujte MacBook, který jeho předchozí majitel neodhlásil z iCloudu, takový počítač by vám posloužil pouze jako velmi drahé těžítko.

10. Ověření záruky

Na stránkách Applu si můžete ověřit, zda se na MacBook vztahuje roční mezinárodní záruka

Před koupí si také vždy ověřte, zda je MacBook stále v záruce. Pokud byl kupován v ČR, tak vám jako záruční list ve většině případů postačí doklad o koupi či účtenka. Pokud telefon kupovala fyzická osoba, bývá záruka na nové zařízení většinou 2 roky, pokud byl MacBook kupován firmou, tak je podle českých zákonů záruka 1 rok. Apple však na všechny své produkty poskytuje roční mezinárodní záruku. Zda je vámi kupovaný MacBook v této roční mezinárodní záruce můžete zjistit na těchto stránkách – stačí zadat sériové číslo daného MacBooku.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...