iPad jako váš jediný počítač? 7.díl: iPadOS – Tohle je budoucnost počítačů!

1 209

Když jsem na přelomu května a června začal psát tuto sérii článků o využití iPadu jako primárního počítače, nevěděl jsem, co si pro nás Apple nachystal v další verzi operačního systému. Po představení nového systému iPadOS na konferenci WWDC jsem však byl velmi překvapen – Apple se do toho opřel jako nikdy předtím a z vašich iPadů již na podzim udělá výrazně schopnější zařízení, než jakým kdy tyto tablety byly. iPadOS testují již téměř dva měsíce od první betaverze a nyní bych se s vámi rád podělil o své dojmy z této nové verze operačního systému, která je pro iPad tak zásadní, že se Apple rozhodl tomuto systému dát své vlastní jméno. Jaký je iPadOS a proč je nyní ten nejlepší čas v historii na koupi iPadu?

Jsem majitelem iPadu již 8 let. Během let se u mě vystřídali iPad 2, iPad 4, iPad Air 2, iPad Pro (10.5 palců) a nyní jsem již téměř čtvrt roku majitelem nového iPadu Pro (11 palců). Původně jsem si iPad pořizoval jako zařízení do školy na psaní poznámek a samozřejmě na sledování videí, prohlížení internetu a také na hraní her. Vždy jsem však iPad bral jako výborný doplněk mému desktopovému PC, určitě však ne jako jeho náhradu. Může to být dáno tím, že jsem k iPadu nikdy nevlastnil klávesnici a výhradně jsem se tak spoléhal na tu softwarovou, ale spíše se jednalo o fakt, že iOS prostě nikdy nebyl navržený jako systém schopný nahradit například desktopová Windows nebo macOS. Až doteď.

iPad již není jen přerostlým iPhonem

iOS na iPadu byl vždy téměř věrnou kopií stejného systému na iPhonu – pouze na větší obrazovce, která vám v mnoha případech dovolovala dělat věci mnohem pohodlněji. O tom zpočátku iPad opravdu byl – dělat stejné věci jako na iPhonu, ale s mnohem větším komfortem – ať již šlo o sledování videa, prohlížení internetu či třídění vaší kolekce fotek. S postupem času si však i Apple začal uvědomovat, že iPad má mnohem větší potenciál než být pouze „větším iPhonem“ a tak začal přicházet s funkcemi, kterými iPad od iPhonu odlišoval – iOS 9 přišel s možností otevření více oken vedle sebe a funkcí Picture-In-Picture, iOS 11 pak na iPad přinesl dock a funkci Drag and Drop s možností přetahování různých věcí mezi otevřenými okny. Těmito funkcemi se začal iPad stávat stále schopnějším zařízením a Apple v roce 2015 dokonce představil první generaci iPadu Pro s přídavnou klávesnicí a dotykovým perem Apple Pencil a tímto krokem již kalifornská firma dala jasně najevo, že tyto iPady jsou cíleny ne jako doplněk počítače, ale jako jeho náhrada. Ve většině recenzí iPadu Pro se však vždy zmiňovalo, že ačkoliv je iPad po hardwarové stránce téměř dokonalý, tak software je tím, co tablet brzdí. To se však Apple s novým iPadOS 13 snaží napravit. Jak se mu to daří?

Novinky, kam se podíváš

Již od prvních chvil po nainstalování nového iPadOS 13 poznáte, že změn se událo opravdu víc než dost. Ta první začíná již na domovské obrazovce – na tu se nyní ve vertikálním i horizontálním zobrazení vejde více ikon a navíc si můžete na levou stranu obrazovky připnout vaše oblíbené widgety. Ihned po odemknutí iPadu tedy můžete mít na očích aktuální počasí, nejnovější zprávy, vaše připomínky či například aktuální stav vašeho bankovního konta. Přiznám se, že widgety jsem na iPhonu a iPadu nikdy moc nepoužíval a to snad právě proto, že jsem zapomínal, že se na stránce vlevo od domovské obrazovky vůbec nachází. S novým iPadOS je však mám neustále na očích a tak je využívám mnohem více.

iPadOS má také vylepšený multitasking. Nově můžete na iPadu otevřít více oken jedné aplikace vedle sebe, což uživatelský zážitek opět více přibližuje klasickému desktopovému operačnímu systému. Často se mi stává, že mám v aplikaci Poznámky vytvořen nějaký zápis, z něhož bych rád udělal sumář do druhé poznámky. Dodnes jsem to musel obcházet aplikacemi třetích stran, nyní si ale mohu pohodlně otevřít dvě okna Poznámek vedle sebe. Za mě jedna z nejužitečnějších změn se udála v Safari, které se nyní chová úplně stejně jako Safari na macOS – automaticky načítá desktopové verze webových stránek namísto ořezaných mobilních verzí – všechny webové stránky tedy nyní na iPadu uvidíte přesně tak, jak byste je viděli například na vašem MacBooku. Safari také dostalo svůj vlastní download manager – nyní tedy můžete jednoduše stahovat jakékoliv soubory z webu, které se vám automaticky uloží do předem dané složky v aplikaci Soubory. Konečně. Je to neskutečně intuitivní a funguje to přesně tak, jak byste na jakémkoliv operačním systému čekali. Když už jsme u aplikace Soubory, tak ta také prošla výrazným vylepšením a nově je funkionalitou opravdu velmi blízko plnohodnotnému Finderu, který známe z macOS – velmi mě potěšila možnost připojit externí disk. Ten využívám u svého MacBooku a je skvělé, že nyní mohu soubory prohlížet a pracovat s nimi i na iPadu bez nutnosti je do zařízení složitě kopírovat.

Budoucnost počítačů podle Applu

V tomto článku jsem nechtěl detailně popisovat všechny nové funkce iPadOS, jelikož těch je tolik, že by to vydalo minimálně na další několikadílnou sérii. Chtěl jsem se pouze podělit o můj pocit, že Applu se po téměř deseti letech od vydání prvního iPadu povedlo to, o čemž již kdysi mluvil Steve Jobs – že iPad se dokáže pro většinu uživatelů stát jejich primárním počítačem. Hovoří se o tom již několik let, ale vždy se našlo něco, v čemž iPad prostě nemohl laptopům konkurovat. To je však s vydáním iPadOS minulostí. Mohu zcela upřímně říct, že pokud nepotřebujete například pro práci nějaký specializovaný software určený jen pro desktopové OS, tak vám mohu koupi iPadu jako vašeho primárního přenosného počítače jen doporučit. Získáte zařízení, které dokáže vše co váš laptop – od plnohodnotného surfování po webu, přes tvorbu dokumentů až po střih videa či náročnější úpravu fotografií. Proč byste však měli chtít iPad oproti klasickému laptopu? Protože je extrémně lehký a přenosný, vydrží výrazně déle na baterii než většina jiných počítačů, má nádherný displej a nekompromisní výkon. A nyní navíc i dospělý operační systém, který umí vše, co běžný uživatel po počítači v roce 2019 může chtít a a přitom si zachovává extrémní jednoduchost a uživatelskou přívětivost, kterou byl iOS již od svých počátků proslulý.

Jsem rád, že se Apple nenechal odradit výrazným poklesem celého odvětví s tablety z posledních let a stále se posouval dál a dál ke své vizi iPadu jako plnohodnotného počítače. Ano, iPad totiž není jen tablet, který je doplňkem počítače. iPad JE počítač. A věřím, že právě tomuto druhu počítačů patří budoucnost. Nemyslím si, že „klasické“ počítače (ať již s Windows či macOS) v brzké době vymizí a nahradí je zařízení jakým je iPad, ale věřím, že se tyto počítače stanou pouze okrajovou záležitostí pro profesionály, kteří potřebují buď extrémní surový výkon nebo starší specializovaný software, který na moderních systémech jako je iPadOS zatím není dostupný. Pro valnou většinu uživatelů, však bude iPad a zařízení jemu podobné, zcela dostačující a pro jejich potřeby i mnohem vhodnější než jiné stroje. Apple udělal v tomto segmentu rozhodující krok a jsem zvědavý, kam se toto odvětví posune v následujících letech. Nemůžu se dočkat.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...