Tipy a triky jak správně nabíjet

0 386

Dnes se podíváme na důležité a zajímavé téma. Spousta z vás se mě ptají, jak správně nabíjet telefon, zda je nutná kalibrace baterie a v jakém stádiu je nejlepší telefon nabíjet. Dnes si tuhle problematiku rozebereme a naučím vás, pár tipů a triků.

20% a dost

Jedna ze základních věcí kterou dokážete většinu času ovlivnit. Nenechávejte telefon vybít pod 20% nebo do vypnutí. Ideální cyklus nabíjení je od 20% do 80% nebo i do 100%. Dokonce baterii nevadí pokud máte například 50% a nabijete ji pouze do 70%. Daleko větší zátěž pro ni je právě nabíjení z 0%.

Kalibrace

Častá otázka, „Je nutné nový telefon vybít do nuly a zase do plna nabít?„. Jednoduchá odpověď, není to nutné. Dnešní baterie jsou nakalibrované přímo z výroby, takže od prvního spuštění, můžete zařízení normálně používat. Změna by nastala, pokud by se baterie chovala zvláštně. Tím je myšleno, že vydrží místo 18 hodin pouze 8 hodin. V tom případě můžete zkusit kalibraci. Zařízení vybijete do 0% a poté nabijete do 100%.

První spuštění

Setkal jsem se s tím opravdu mnohokrát. Uživatel si koupí nové zařízení, nejčastěji telefon. První den vše nastavuje, zapíná, registruje a diví se, že baterie klesla velmi rychle. Nemusíte se bát, vždy když zařízení spustíte a nastavujete, případně i obnovujete zálohu iCloud, baterie se dostává do ohromné zátěže. Teprve druhý nebo třetí den, bude výdrž baterie relevantní.

Teplota

Jedna z nejdůležitějších vlastností, kterou musíte pro správné nabíjení hlídat je teplota. Při nabíjení doporučuji nezatěžovat baterii například hraním her. Teplota se zvyšuje jak nabíjením, tak od procesoru a komponentů, které jsou v provozu na vyšší úrovni právě při hraní her. Už vůbec nedoporučuji nabíjet v létě na sluníčku, nebo celkově nenechávat telefon v rozehřátém autě či na přímém slunci. Baterie je v této situaci ve velké zátěži a snižuje to její celkovou životnost. To stejné platí i pro chlad. Pokud jste na horách nebo někde kde je teplota nízko, noste telefon blízko těla aby si udržel stabilní teplotu.

Originální příslušenství

Vždy je lepší nabíjet originálním nebo kvalitním příslušenstvím. Většině lidí je to jedno a koupí si ten nejlevnější kabel jen aby ušetřili, ale každý se tak vystavuje riziku, že může baterku nebo i celé zařízení zničit.

Aktualizace

Další část, kterou spousta lidí podceňuje je udržovat systém aktuální. Aktualizace se vydávají hlavně pro to, že opravují chyby. To znamená že ve verzi co používáte a není aktuální, může být chyba, která z dlouhodobého hlediska dokáže baterii škodit. Jakmile provedete aktualizaci, chyba je odstraněna a vaše baterka je zase více chráněna.

Nabíjení přes noc

Pro některé je to vyloučeno, ale budete se divit, je to jeden z nejlepších způsobů nabíjení. Po celém dni nebo dvou, má baterie právě zmíněných 20% nebo 30% a to je ideální doba kdy začít nabíjet. Nemusíte se bát, že baterii zničíte.

Zaprvé, jakmile se baterie nabije do 100% tak už si proud přestane brát.

Zadruhé, v nových verzích operačních systémů je funkce Optimalizované nabíjení, kde se baterie nabije přes noc do 80% a pak podle toho kdy se ráno budíte nebo máte nastavený budík, dobije baterii do 100%.

Nabíjení silnou (17W) nabíječkou

Pokud máte doma nabíječku například od iPadu, nemusíte se bát ji použít. Telefonu se nic nestane, má v sobě ovládací prvky které si vezmou ze silné nabíječky jen tolik, kolik je potřeba. Tahle nabíječka zvládne telefon nabít rychleji než klasická v balení.

Jak nabít nejrychleji?

Pokud jste v situaci, že máte pár %, ale potřebujete odejít a co nejrychleji nabít co nejvíce procent, stačí k tomu jen pár kroků. Nastavte si v telefonu režim letadlo. Čím méně procesů musí telefon zvládat, tím více zvládnete nabít procent. Pomůže i snížení jasu a nejlépe uděláte, když telefon necháte jen tak ležet a nebudete ho chvilku používat.

Na závěr chci jen říct, že tohle jsou jen rady a doporučení. Vždy se dostanete do situace kdy telefon nabijete až při nižších procentech než uvádím a nebo se dokonce stihne vypnout. Nic se neděje. Všechny tyhle rady jsou funkční, pokud je budete praktikovat dlouhodobě.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...