Apple vydal macOS 10.15 Catalina – Vybíráme 5 nejlepších funkcí!

0 351

Apple včera konečně po dlouhých měsících testování vydal nejnovější macOS 10.15 Catalina pro širokou veřejnost. Jedná se o poslední z operačních systému, které Apple představil na vývojářské konferenci WWDC v červnu a přislíbil jejich vydání na podzim. Uživatelé MacBooků, iMaců, Macu Pro a Macu Mini tak nyní mohou stahovat nový systém. Jaké novinky však tohle vydání macOS přináší? Vybrali jsme pro vás 5 nejlepších nových funkcí!

Konec iTunes, nové aplikace Hudba, Podcast a TV.

Nová aplikace „Hudba“ v macOS Catalina

Dlouhá si léta byl středobodem operačního systému macOS program iTunes, který Apple před více než 15 lety představil jako „digitální jukebox“ a místo pro nákup a organizaci vaši hudbu. Postupně během let však iTunes nabíralo mnoho dalších funkcí – přidalo se do něj video, podcast a spousta dalšího. S příchodem iPhonu a iPadu pak iTunes také sloužilo jako místo pro synchronizaci vašich zařízení, přenos souborů či dokonce nákup aplikací. iTunes bylo ve finále nabobtnalé, pomalé a těžko pochopitelné. To si letos konečně uvědomil i samotný Apple a rozhodl se pro radikální krok – iTunes již v novém macOS Catalina nenajdete, místo něj jsou zde 3 nové aplikace – Hudba, Podcasty a TV. Ty slouží přesně k tomu, k čemu jejich jména napovídají. Jsou navíc výrazně jednoduší, po designové stránce modernější a také výrazně rychlejší. Mnoho uživatelů však zcela jistě zajímá, kde tedy budou nově synchronizovat svá iOS zařízení – nově k tomuto slouží Finder, což dává největší smysl. Při připojení vašeho iPhonu či iPadu k Macu se vám v boční liště Finderu objeví vaše zařízení a po kliknutí na něj se vám zobrazí stejné možnosti nastavení a synchronizace, jaké byly dříve v iTunes. O žádnou funkcionalitu tedy nepřijdete

„Podpora“ iOS aplikací

Nyní je pro vývojáře jednodušší portovat aplikace z iPadu na Mac.

Tato funkce pro vás nebude na první pohled vůbec viditelná a pravděpodobně ji zaznamenáte až za několik měsíců, kdy vývojáři začnou vydávat nové aplikace. Slovo podpora jsem schválně dal do uvozovek, jelikož ne – s příchodem macOS Catalina se vám neotevře AppStore se všemi iOS aplikacemi, které byste si na svůj počítač mohli nainstalovat. Apple však nově vývojářům dává novou možnost velmi snadno portovat své aplikace z iOS na macOS. Apple tímto chce znovu nastartovat stagnující trh s aplikacemi pro Mac. Vývojáři se totiž ve velkém zaměřují na iOS a na Mac se poté více zapomíná. Nově však bude pro vývojáře velmi jednoduché své aplikace z iOS optimalizovat i pro ovládání na macOS a je tedy pravděpodobné, že se v budoucnu dočkáme mnohem většího výběru aplikací pro Mac platformu.

Sidecar – iPad jako druhý displej vašeho Macu

Váš iPad se nyní může stát druhým displeje pro Mac

Apple je známý skvělou integrací všech svých produktů do jednoho fungujícího ekosystému a letos potvrdil, že to platí dvojnásob. Pokud tak vlastníte některý z novějších iPadů, tak ho nyní můžete využít jako druhý displej pro váš Mac. Vše je velmi jednoduché – tuto funkci jde využít buď bezdrátově přes WiFi nebo po propojení vašeho iPadu s Macem kabelem. Na Macu pak na horní liště vpravo pouze v nastavení „Airplay“ vyberete, že se chcete připojit k vašemu iPadu a rázem se z vašeho tabletu stane druhý displej počítače. Je to velmi efektivní pro uživatele, kteří jsou zaměřeni na produktivitu práce a kteří samozřejmě s sebou nemohou neustále nosit druhý monitor. iPad však můžou mít neustále po ruce. Sidecar navíc podporuje i TouchBar, který se na vašem iPadu zobrazí v dolní části obrazovky a také Apple Pencil, díky kterém můžete velmi rychle kreslit či upravovat obrázky z vašeho Macu bez nutnosti je přenášet do iPadu a pak zpět. Podpora Apple Pencil je také pro tuto funkci stěžejní, jelikož Sidecar můžete provozovat pouze na iPadech, které tohle dotykové pero podporují, což jsou však dnes již všechny aktuálně prodávané modely.

Screen Time – Mějte svůj čas pod kontrolou!

Se Screen Time budete mít kompletní přehled o čase, který u obrazovky strávíte

Apple již s loňským uvedením iOS 12 přinesl velmi zajímavou funkci Screen Time, která velmi podrobně monitoruje čas, který strávíte u obrazovky vašeho zařízení. Nově je tato funkce k dispozici i pro Mac a můžete tak mít konečně kompletní přehled o vašem digitálním životě napříč všemi vašemi zařízeními. Screen Time vám ukáže kolik času jste každý den u obrazovky strávili, dokáže tento čas rozdělit mezi konkrétní aplikace či dokonce mezi kategorie aplikací – řekne vám tedy, jestli jste více hráli hry nebo pracovali v produktivních aplikacích. Ukáže vám také kolikrát za den jste váš Mac otevřeli a kolik notifikací vám přišlo. Tím to však nekončí – ve Screen Time si dokonce můžete nastavit různé limity a omezení – například pokud nechcete strávit půl dne hraním her, tak si prostě můžete nastavit váš denní limit a Mac vás po jeho vypršení již nepustí k dalšímu hraní. Aplikace má opravdu spoustu zajímavých možností a bude zcela jistě velmi prospěšná v boji s chronickou prokrastinací.

Hlasové ovládání

Ovládat macOS hlasem je nyní snadnější než kdykoliv předtím

Stejně jako nové iOS 13 a iPadOS 13, tak i do macOS Catalina se dostala nová funkce ovládání vašeho počítače hlasem. Na prezentaci při představování této funkce v červnu to vypadalo opravdu působivě, spousta uživatelů však měla pochybnosti, zda bude hlasové ovládání opravdu fungovat tak, jak Apple ukazoval. A ono to opravdu tak funguje! Již dříve bylo možno Mac částečně ovládat hlasem a provádět určité pokyny či využít hlasovou asistentku Siri. Nyní však jde jakoukoliv funkci na macOS ovládat pouze a jen vaším hlasem. Apple vyvinul nový systém ovládání, takže když například potřebujete na něco kliknout, tak stačí říct „Show Numbers“ a u všech klikatelných položek na displeji se vám zobrazí čísla vy si pouze vyberete to, na které chcete kliknout. Velmi jednoduché je pak také označování textu, jeho kopírování a vkládání. Apple touto funkcionalitou cílí především na uživatele s různými formami tělesného postižení, pro které nyní bude možné ovládat jejich počítač opravdu snadno a budou moct konečně využít všech jeho funkcí bez nutností používání klávesnice a touchpadu. Velkou výhodou je také podpora mnoha jazyků mezi kterými je dokonce i čeština!

Další novinky v macOS 10.15 Catalina

Aplikace „Fotky“ prošla výraznou změnou designu
  • Přepracovaná aplikace „Fotky“ – nové zobrazení podobné iOS 13, nové možnosti organizace fotek atd.
  • Vylepšení v aplikaci „Poznámky“ – nové „Gallery View“, možnost sdílet složky s poznámkami atd.
  • Nová aplikace „Připomínky“ – zcela nový design, vylepšená integrace Siri, možnost přidávat přílohy k připomínkám a další.
  • Novinky v „Mailu“ – vylepšené možnosti blokace reklam, upravené zobrazení „Classic layout“.
  • Možnost úpravy a anotace PDF dokumentů a fotografií z Macu za použití dotykové obrazovky vašeho iPhonu či iPadu.
  • Vylepšené zabezpečení – Macy s „T2“ čipem nově podporují zámek aktivace stejně jako iOS zařízení – bez vašeho Apple ID se tak do nich nikdo nedostane.
  • Aplikace „Findy My“ – výrazně vylepšené vyhledání vašeho Macu v případě ztráty.
  • Lepší integrace s Apple Watch – nově můžete hodinky využít jako autentifikátor při instalování nových aplikací na Macu.
  • Přepracované nastavení vašeho Apple ID
  • Novinky v QuickTime Playeru – podpora nových formátů a funkce Picture-In-Picture


Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...