Nový MacBook Pro s 16″ displejem – Vše, co jste o něm chtěli vědět!

0 412

Apple letos výjimečně nepořádal svou téměř již tradiční podzimní keynote, ale to neznamená, že se ještě před Vánocemi nedočkáme nových produktů – před dvěma týdny byly představeny AirPods Pro a nyní přichází řada na další dlouho spekulovaný produkt – Apple v týdnu konečně předvedl nový 16″ MacBook Pro, kterým kompletně nahradil původní největší 15″ model. Jaké vylepšení tato novinka přináší a dokáže si obhájit vysokou cenovku?

Apple dříve dlouhá léta jako svůj největší laptop nabízel MacBook Pro s 17″ palcovým displejem. Ten však v roce 2012 ze své nabídky vyškrtl a od té doby nabízel nejvýše 15″ MacBook Pro. To se však tento týden s příchodem 16″ varianty změnilo. V čem spočívají největší novinky tohoto velkého laptopu?

Design – pouze mírná evoluce

Po stránce vzhledu se nový MacBook Pro příliš neliší od svých předchůdců a v zavřeném stavu tak vypadá stejně jako vlastně všechny MacBooky od roku 2016 – stále se však jedná o velmi atraktivní celohliníkovou konstrukci, kterou Apple během let dovedl takřka k dokonalosti. Nový MacBook Pro je mírně tlustší než jeho patnáctipalcový předchůdce, ale jedná se o tak zanedbatelnou hodnotu, že pokud nebudete mít přímého srovnání, tak si rozdílu pravděpodobně ani nevšimnete. Vyšší tloušťka je daná zvýšením kapacity použitého akumulátoru, kde Apple pokračuje trend, který započal již v letošní generaci iPhonů.

Po otevření nového MacBooku Pro však uvidíte oproti předchozí generaci rozdíl – Apple u svých produktů pokračuje ve zmenšování rámečků okolo displejů a tak se nyní dostalo i na MacBook Pro, jehož displej vypadá opravdu skvěle a moderně – díky zmenšení rámečku pak bylo možno docílit pouze mírného zvětšení laptopu oproti původnímu 15″ MacBook Pro a přitom dostanete o celý palec větší displej, který samozřejmě nese označení Retina a pyšní se rozlišením 3072×1920.

Klávesnice – návrat k osvědčené klasice

Apple před několika lety začal i u svých MacBooků Pro používat novou “motýlkovou” klávesnici, kterou poprvé představil u 12″ MacBooku v roce 2015. Její výhodou byla extrémní tenkost a stabilní zdvih po celé ploše klávesy. Spousta uživatelů si však stěžovala na problémy s touto klávesnici, kdy se klávesy nedaly stisknout a Apple nakonec reagoval spuštěním několika bezplatných výměnných programů pro uživatele MacBooků zasažených těmito problémy. Po letech snahy vylepšit motýlkovou klávesnici to ale nyní očividně Apple již vzdal a 16″ MacBook Pro tak opět nabídne starší typ “nůžkové” klávesnice, která však byla dle výrobce také výrazně vylepšena a Apple ji nově nazývá “New Magic Keyboard”, jelikož klávesy byly vymodelovány podle stejně pojmenované úspěšné klávesnici k iMacu Pro.

Změna typu klávesnice však není jedinou novinkou – Apple také údajně na žádost uživatelů vrátil fyzickou klávesu “Escape”, kterou v předchozích letech nahradila pouze virtuální klávesnice na dotykovém TouchBaru – ten je mimochodem u MacBooku Pro stále přítomen, stejně jako čtečka otisků prstů TouchID, která nyní ale dostala samostnatné tlačítko, které zároveň slouží jako zapínací klávesa celého MacBooku. Je možná škoda, že Apple u svého nového vrcholného laptopu nepoužil technologii odemykání skrze obličej FaceID – na MacBooku by to bylo určitě velmi příjemná funkce, jak dokazují konkurenční Windows laptopy s funkcí Windows Hello.

Hardware a výkon – šestijádrové monstrum

Po stránce výkonu patří MacBooky Pro dlouhodobě na špičku a Apple velmi úzce spolupracuje s Intelem na tom, aby bylo souznění hardwaru a softwaru co možná nejlepší. 16″ MacBook Pro se pak v základní konfiguraci prodává s šestijádrovým Intel Core i7 procesorem, 16GB RAM a 512GB SSD diskem. Samozřejmě si však notebook můžete nakonfigurovat podle svých představ a nejdražší varianta nového MacBooku Pro tak může obsahovat procesor Intel Core i9, 64GB RAM a neuvěřitelný 8TB SSD disk. Apple také po problémech s chlazením u předchozí generace MacBooků Pro zapracoval na vylepšení chladícího systému, které by dle vyjádření výrobce mělo být až o 35% účinnější, což znamená, že procesor se bude moci častěji při větší zátěži přepínat do ultravýkonného Turbo režimu, který je však mnohem náročnější na uchlazení. Nový MacBook Pro také obsahuje novou grafickou kartu AMD Radeon Pro řady 5000M, která by měla napomoci k výrazně vyššímu výkonu například při stříhání a renderování videa nebo hraní her. Tu jde v tomto MacBooku Pro nakonfigurovat až na 8GB GDDR6 VRAM, což podle Applu zajistí až o 80% vyšší výkon než u předchozí generace Radeon Pro Vega 20.

S tak výkonným hardwarem pak samozřejmě vyvstává otázka ohledně výdrže baterie. A tam pravděpodobně nový MacBook Pro nezklame – tento laptop obsahuje největší baterii, která kdy byla v MacBooku použita, konkrétně jde o 100-Wh lithio-polymerový akumulátor. Tato kapacita nebyla zvolena náhodně, jedná se totiž o maximální kapacitu baterie, kterou můžete mít dle aktuálních amerických zákonů s sebou na palubě komerčních letadel. Apple také deklaruje, že MacBook Pro pak díky právě tomuto akumulátoru vydrží až 11 hodin surfování po webu či přehrávání videa, což je o hodinu déle než výrobce uváděl u předchozí generace.

Audio – Nejlepší je nyní ještě lepší

Vestavěné reproduktory MacBooku Pro vždy patřily k tomu nejlepšímu, co jste mohli u přenosných počítačů najít, posledních několik let však Apple zvukovému vstupu i výstupu věnuje obzvlášť usilovnou péči a u 16″ MacBooku Pro se to znovu projevuje – obsahuje totiž zcela nový systém šesti reprodkutorů s dvěma woofery, které by měli zajistit velmi kvalitní ozvučení celé místnosti a dramaticky zredukovat nežádoucí vibrace pro čistší a přirozeně znějící zvuk. Apple také zapracoval na integrovaných mikrofonech – Macbook Pro nyní obsahuje 3 mikrofony, u kterých se Apple chlubí, že dokáží zajistit studiovou kvalitu nahrávaného zvuku. Na internetu se již objevili první testy a srovnání kvality zvuku u nového MacBooku Pro a jeho předchůdců a všechny zatím veskrze potvrzují to, čím se Apple chlubí – že 16″ MacBook Pro je nejlépe znějícím přenosným počítačem současnosti.

Cena a dostupnost

Nový MacBook Pro navzdory všem předpokladům mezigeneračně nezdražil a cena základní varianty je tedy stejná, jako u předchozího 15″ modelu – zaplatíte za něj tedy 2399 dolarů (69.990 Kč). Nejvyšší varianta s procesorem Core i9, 64GB RAM a 8TB SSD úložištěm pak ale stojí již více než dvojnásobek a to astronomických 6099 dolarů (v přepočtu cca 150 tisíc korun s daní). Za tuto cenu však dostanete profesionální laptop s nejvýkonnějším možným hardwarem. 16″ MacBook Pro je dostupný skrze oficiální stránky Apple již od 15.listopadu, je však nutno počítat s tím, že především zpočátku budou skladové zásoby velmi nízké a na zájemce, kteří jej objednají teď, se pravděpodobně dostane až začátkem prosince.

  

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...