Retro #2: Apple iPhone 3G – Když iPhonemánie pohltila celý svět!

0 536

V druhém díle našeho seriálu Retro se podíváme na další produkt, který byl pro Apple a pro jeho uživatele zásadní. A po minulém ohlédnutí za prvním MacBookem Air zůstaneme stále v roce 2008, ale přesuneme se k iPhonu. Ne, nepodíváme se dnes na úplně první iPhone, který samozřejmě byl revoluční, ale to si necháme až do některého z příštích dílů. Dnes si připomeneme jeho nástupce a také první iPhone, který bylo možno oficiálně zakoupit i v České Republice – a tím je Apple iPhone 3G.

Není pochyb o tom, že první iPhone (nyní nazývaný iPhone 2G) byl jedním z nejpřelomovějších zařízení, jaká kdy spatřila světlo světa a spousta uživatelů nevěděla, co má tedy od nástupce takto revolučního telefonu očekávat. Apple v tom však měl jasno a tak se Steve Jobs v červnu 2008, přesně rok po startu prodeje prvního iPhonu, postavil na pódium při příležitosti vývojářské konference WWDC a zamyslel se nad tím, co se Applu u prvního iPhonu povedlo, ale především nad tím, jaké výzvy ho ještě čekají. A vzešlo z toho několik bodů s požadavky, které by měl nový iPhone splňovat:

  • 3G konektivita
  • Větší integraci služeb a funkcí pro firmy
  • Podpora aplikací třetích stran
  • Prodej ve více zemích než doposud
  • Měl by být cenově dostupnější

Design – plast v hlavní roli

No a poté s velkou slávou představil iPhone 3G, který všechna tato kritéria splňoval. Co se týče designu, tak nový model vypadal zepředu zcela identicky jako iPhone 2G – dominoval zde na tehdejší dobu stále obrovský 3.5 palcový multidotykový LCD displej s rozlišením 480×320. To se dnes zdá směšné, v roce 2008 se však stále jednalo o špičku mezi displeji u mobilních zařízení. Pod displejem se pak nacházelo ikonické Home Button, v té době však samozřejmě ještě bez čtečky otisků prstů.

Hlavní změna se však udála na zadní straně zařízení – oproti první generaci byl iPhone 3G na zádech kompletně plastový a to především z důvodu lepši propustnosti mobilního signálu přes plast oproti hliníku použitému u iPhone 2G. Mnoho uživatelů však plastová záda u iPhonu 3G odsoudila s tím, že telefon působí mnohem méně prémiově než jeho předchůdce. To se ukázalo částečně jako pravda postupem času, jelikož plastová záda nebyla zdaleka tak odolná jako u předchůdce a mezi dlouho používanými iPhony této generace bychom velmi těžko hledali kus, který nemá prasklinu na zadní straně těsně nad nabíjecím konektorem – tímto nešvarem tyto modely opravdu trpěly a možná proto se Apple až na výjimku v podobě iPhonu 5C od té doby plastu u svých telefonů již vyhnul. 

Další designovou změnou, za kterou si Steve Jobs při představování iPhone 3G vysloužil hlasitý aplaus byl nezapuštěný sluchátkový jack. Může se to zdát jako absolutně minimální změna a zvlášť v dnešní době, kdy již pomalu zapomínáme, co to vlastně sluchátkový jack byl. První iPhone samozřejmě 3.5mm jack měl, jenže byl výrazně zapuštěný a v praxi existovalo velmi málo headsetů, které jste do něj mohli zapojit – možná to bylo pouze špatné rozhodnutí ze strany Apple, ale možná to byl také cíl, jak uživatele přimět používat originální sluchátka přímo od výrobce – jak to doopravdy bylo se dnes již asi nedozvíme. Každopádně iPhone 3G tento neduh napravil a nově jste tedy k telefonu mohli připojit jakákoliv sluchátka. 

Hardware – stejný výkon, rychlejší data

Co se hardwarových specifikací týče, tak tam byste velké rozdíly mezi iPhonem 2G a iPhone 3G hledali opravdu velmi těžko. V roce 2008 se výrobci telefonů ještě nepředháněli v tom, kdo představí výkonnější čipset či kdo bude mít nejvíce bodů v benchmarku Antutu. Apple si tehdy dokonce ještě ani nevyráběl vlastní procesory řady “A” a iPhone 3G tak obsahoval procesor ARM 11 taktovaný na 412 MhZ, tedy úplně identický jako iPhone 2G. Operační paměť také zůstala stejná, jednalo se o 128MB. Kapacita uložiště se též nezměnila – Apple pouze z nabídky vyškrtl nejmenší 4GB variantu a iPhone 3G se tak nabízel v 8 a 16GB konfiguraci. Z dnešního pohledu se to může zdát jako extrémně malá hodnota, velikost aplikací se však tehdy pohybovala pouze v řádech jednotek či maximálně desítek MB a telefon také nenatáčel videa, která by zabírala mnoho místa, pro většinu uživatelů tak velikost uložiště u iPhonu 3G nebyla problém i přes nemožnost jejího rozšíření například microSD kartami. 

Velkou mezigenerační změnou je však přidání podpory pro mobilní sítě třetí generace – tedy známé 3G. To Apple prezentoval jako nejdůležitější vlastnost nového iPhonu a podle toho také telefon pojmenoval. Steve Jobs se při představování tohoto modelu chlubil rychlostí načítání webových stránek při využití 3G.  Dnes, v době extrémně rychlého LTE připojení, se nám ale prezentované hodnoty mohou zdát opravdu směšné – iPhone 2G s připojením EDGE načetl prezentovanou webovou stránku za 59 sekund. iPhone 3G pak stejnou stránku zvládl načíst za 21 sekund. Je opravdu neuvěřitelné sledovat, jak se technologie mobilního internetu za pouhou dekádu proměnila – nikdo z nás si již dnes nedokáže představit, že bychom na načtení jednoho průměrného webu museli čekat skoro minutu. Apple si tehdy byl vědom toho, že uživatelé budou na svých telefonech stále více online a konzumovat multimediální obsah, k čemuž je rychlé připojení opravdu nutné a v tomto byl iPhone 3G první vlaštovkou. S podporou 3G dat také přišla podpora GPS, která byla na tehdejší dobu opravdu přelomová – téměř žádné zařízení té doby neobsahovalo GPS lokátor a ten v iPhonu 3G byl navíc poměrně přesný a skvěle použitelný například pro navigaci. 

Fotoaparát – 2 Mpx neohromí

Fotoaparát u mobilních telefonů je dnes klíčovou vlastností a výrobci se předhání kdo v této oblasti přinese největší inovaci a spousta uživatelů si dokonce svůj telefon kupuje právě na základě toho, jaký má fotoaparát. V roce 2008 to však byl zcela jiný příběh – fotoaparát byl sice velmi užitečnou, ale pouze okrajovou funkcí telefonů. Kvalita senzorů v mobilech totiž nebyla zdaleka na takové úrovní, aby mohla konkurovat tehdy populárním kompaktním digitálním fotoaparátům. iPhone 3G tedy obsahoval stejný 2 MpX snímač jako iPhone 2G – bez autofokusu, bez blesku či dalších vychytávek na které jsme dnes zvyklí. Apple dokonce nenabídl ani možnost natáčet videa, ta se objevila až u následujícího modelu 3GS. Kamera tak opravdu posloužila pouze pro nejzákladnější využití a pro pořizování nepříliš kvalitních momentek. Konkurence v čele s tehdejší mobilní jedničkou Nokií však byla v kvalitě fotoaparátů v telefonech mnohem dál a Apple si také uvědomoval, že s nastupující vlnou používání sociálních sítí bude stále důležitější mít v telefonu co možná nejlepší fotoaparát a tak od následujícího modelu 3GS již každý iPhone přinášel zásadní vylepšení v oblasti focení.

Software – aplikační revoluce omezena výkonem

Většina z nás si to již nepamatuje a je těžké si to i představit, ale první iPhone neměl žádný AppStore a nedalo se do něj oficiální cestou nainstalovat žádné aplikace. Tato možnost přišla až s iPhone OS 2.0 (ano, tehdy to ještě nebyl iOS) a byla pro celé odvětví opravdu zásadní a přispěla možná k tak silné popularitě iPhonu 3G – známý reklamní slogan “There’s an app for that” doslova zaplavil svět a trh se smartphony se diametrálně proměnil – začaly vznikat stovky, tisíce a posléze statisíce aplikací a her, které jste si velmi snadno mohli stáhnout přes AppStore – do té doby nic takového neexistovalo a pokud jste do vašeho chytrého telefonu například se systémem Symbian chtěli nainstalovat aplikaci, tak jste ji museli složitě hledat na stránkách výrobců či v jiných temných zákoutích internetu. AppStore opravdu definoval novou éru, ve které je vám jakákoliv aplikace k dispozici během několika vteřin, stejně jako její následující aktualizace. Dnes to bereme jako absolutní samozřejmost, tehdy to ale byla opravdová revoluce, která nastartovala extrémně strmý růst prodejů chytrých dotykových telefonů. 

A právě kvůli přidané podpoře aplikací třetích stran byla možná trochu škoda, že výkon iPhonu 3G se nelišil od první generace. Ano, pro předinstalované aplikace od Applu byl tento hardware více než dostačující, nicméně pro svižný běh náročnějších aplikací a her třetích stran to úplně nestačilo, což se bohužel postupem času ukázalo jako pravdivé. Jak již bylo řečeno, tak iPhone 3G přišel na trh s iPhone OS 2.0 a během následujících dvou let dostal aktualizaci na iPhone OS 3.0 a následně na iOS 4. A právě na poslední zmiňovaný update Apple určitě nebude v souvislosti s iPhonem 3G vzpomínat rád. Jak mnozí “pamětníci” potvrdí, tak iOS 4 byl opravdu hřebíčkem do rakve tohoto ve své době skvělého telefonu – systém byl na tomto stárnoucím hardwaru opravdu neskutečně pomalý, spousta funkcí z důvodu nedostatku výkonu chyběla úplně a i základní úkony jako je například psaní textu byly opravdu zasekané. Apple se snažil v aktualizacích iOS 4.1 a iOS 4.2 systém více optimalizovat i pro iPhone 3G, nicméně hardware prostě nebyl dostatečně výkonný a tak to výrobce musel vzdát a aktualizace iOS 4.3 již na iPhone 3G vůbec nevyšla a podporovaný byl pouze výkonnější iPhone 3GS a novější. Model 3G se tak dočkat pouze dvou a půl let softwarové podpory, což je velký rozdíl oproti pěti či více rokům, po které Apple vydává aktualizace pro současné iPhony. 

Poprvé i v našich končinách

Pro spoustu fanoušků značky Apple z České Republiky byl také iPhone 3G možná úplně prvním iPhonem, který vlastnili, jelikož Apple dodržel svůj slib, že iPhone 3G začne prodávat celosvětově a 22.srpna.2008 se tak zapsalo jako den, kdy se iPhone poprvé začal oficiálně prodávat v ČR. Jelikož tehdy ještě neexistovala dnes hustá síť autorizovaných resellerů Apple produktů, tak byl iPhone 3G zpočátku dostupný pouze u operátorů. Cena za nedotovaný model se tehdy pohybovala okolo 12 tisíc korun u 8GB verze a okolo 14 tisíc korun u 16GB verze. Operátoři tehdy ale ještě při podpisu dvouletého úvazku nabízeli možnost koupě dotovaného telefonu, sleva se však pohybovala pouze okolo 2-3 tisíc. Mnohem lépe na tom byli v USA, kde jste při podpisu dvouletého úvazku u operátora AT&T mohli iPhone 3G pořídit již od 199 dolarů – tedy za cca 3500 Kč při tehdejším kurzu. A možná právě to vedlo k masovému rozšíření iPhonu na jeho domovském kontinentu. H

Hodnocení – 11 let poté…

Jaký tedy iPhone 3G z dnešního pohledu byl? Zcela jistě přelomový. Ale narozdíl od zcela revolučního iPhonu 2G se nejednalo o přelom z důvodu inovativního hardwaru – ten totiž u iPhonu 3G zůstal téměř beze změny. Jednalo se spíše o software, který nově umožňoval instalaci aplikací třetích stran přes AppStore, což přidalo nespočet možností, jak iPhone využít v mnoha oblastech života. A na enormním úspěchu mělo samozřejmě velký vliv rozhodnutí prodávat tento iPhone po celém světě, ne pouze v několika vybraných zemích. Apple si u prvního iPhonu otestoval, zda o něj bude mezi uživateli zájem a o rok později pak mohl model 3G započít opravdovou revoluci. A jak to dopadlo, to již dnes víme všichni…


Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...