Nový iPhone SE je na cestě, co přinese nového?

0 4 638

iPhone SE 2.generace je bezpochyby jedním z nejpopulárnějších iPhonů, které Apple v současnosti prodává a díky tomu , že se jedná o nejlevnější iPhone v nabídce Applu, tak je to pro mnohé uživatele skvělá vstupenka do světa jablečných zařízení. A ačkoliv se to nezdá, tak současná 2.generace za chvíli oslaví své již 2.narozeniny a objevují se tady se stále jasnější informace hovořící o tom, že Apple chystá uvedení nástupce tohoto populárního telefonu. Co tedy zatím víme o nadcházejícím iPhone SE? V čem se bude od současného modelu lišit a které vlastnosti naopak Apple zanechá? 

iPhone SE (vlevo) a iPhone SE 2020 (vpravo)

První generace iPhone SE byla představena již před téměř 6 lety – na jaře 2016 a uplynuly dlouhé 4 roky než na jaře 2020 vyšla současná druhá generace. Nyní to však vypadá, že Apple se rozhodl tento cyklus zkrátit a 3.generace populárního modelu vyjde již v tomto roce a je velmi pravděpodobné, že bude představena již na jaře, aby SE nekonkurovalo na podzim nově představeným iPhonům 14. Jaké novinky tedy u nového SE můžeme očekávat?

Takto vypadaly původní koncepty nového iPhone SE

Během takřka celého loňského roku postupně unikaly střípky informací, o tom, že Apple pilně pracuje na novém iPhone SE, který by měl být radikální změnou oproti současné generaci. Informace hovořily o tom, že nový model by měl po vzoru ostatních nových iPhonů definitivně přijít o ikonický home button a displej telefonu by se tak roztáhl na celou přední plochu – hovořilo se o podobnosti s iPhonem XR nebo iPhonem 11. Nové SE však v rámci zachování nižší ceny nemělo obsahovat čtečku obličeje FaceID, nicméně mělo dostat čtečku otisků prstů TouchID zabudovanou do bočního zapínacího tlačítka, podobně jako je to například u iPadu Air. Hovořilo se dokonce o tom, že tento krok by Applu dovolil zbavit se výřezu v displeji a displej by tak mohl být rozprostřen po takřka celé přední ploše telefonu s výjimkou malého průstřelu, ve kterém by byla ukryta čelní kamera, podobně jak to známe již několik let u telefonů s operačním systémem Android.

Podle nejnovějších zpráv to však vypadá, že letos se tak výrazné změny designu u nového iPhonu SE nedočkáme. Kvůli pandemii byl prý Apple nucen tento výrazně inovovaný model odsunout až na rok 2024, nicméně to neznamená, že bychom se letos nového SE neměli dočkat. Apple jej stále připravuje, vypadá to však, že půjde spíše o vylepšení současné generace, než o úplný redesign. Dočkat bychom se tak měli na první pohled stejného vzhledu – 4.7 palcový model s home button, Touch ID a poměrně velkými rámečky kolem displeje – tedy téměř stejný design jaký Apple drží již od vydání iPhonu 6 v roce 2014. Největší změny se však odehrají uvnitř zařízení – po vzoru všech ostatních nově představených iPhonů bude i nový iPhone SE konečně podporovat stále rozšířenější sítě 5G. Apple také do nového modelu použije novější procesor – konkrétně by se mělo jednat o nejnovější čip A15 z iPhonů 13. Zcela jistě Apple také vylepší fotoaparát – nové SE sice bude stále s nejvyšší pravděpodobností vybaveno pouze jednou čočkou, ta by nicméně měla být výrazně vylepšena – hovoří se o tom, že se bude jednat o stejnou hlavní čočku, kterou Apple použil u iPhone 12, což by pro SE byl velký krok dopředu. 

iPhone SE (2022) by měl přinést podporu sítí 5G

O dalších specifikacích nadcházejícího iPhone SE zatím bližší informace nevíme a můžeme pouze odhadovat. Zatím se neví, jak moc Apple vylepší baterii nového modelu, spousta uživatelů by však nárůst kapacity a tím pádem i výdrže uvítala, jelikož právě baterie je jednou z velkých slabin současného iPhonu SE. A pokud navíc nový model bude opravdu vybaven 5G konektivitou, tak v tom případě bude každé navýšení kapacity baterie velmi vítané. Nevíme také v jakých barvách a paměťových variantách bude nový model prodáván. U současných iPhonů 13 Apple konečně opustil 64GB variantu a tyto modely tak začínají s příjemnými 128 GB interního uložiště. Zda tomu tak bude i u modelu SE, to nevíme, ale nebylo by překvapením, kdyby Apple v rámci zachování nižší ceny zůstal u 64GB. Loni se také hovořilo o tom, že Apple připravuje dokonce 2 nové iPhony SE, přičemž druhý model by byl tzv. iPhone SE Plus vycházející designem z populárního iPhonu 8 Plus a uživatelům by tak nabídl větší displej, vyšší kapacitu baterie a pravděpodobně i dvojitý fotoaparát. Spekulace o tomto modelu však v posledních měsících téměř úplně utichly a je tak pravděpodobné, že Apple se spíše rozhodl jít cestou zlevnění starších vlajkových modelů (např. iPhone 11 a 12), než uváděním většího modelu SE, který by na tom cenově byl velmi podobně. 

Design nového iPhonu SE (2022) zůstane pravděpodobně stejný jako u současné generace

Co tedy o nového iPhone SE očekávat a vyplatí se na něj čekat? Bude se s největší pravděpodobností jednat o mírné vylepšení aktuálního modelu – s výkonnějším, ale zároveň úspornějším procesorem, lepším fotoaparátem a možná o něco vyšší výdrží. Pokud jste uživateli současného SE 2.generace a chcete se polepšit a čekáte na nový model, tak vás zklameme – změny nebudou tak zásadní, aby se vyplatilo přecházet. Pokud však nyní uvažujete o koupi současného SE, tak bychom doporučili těch pár měsíců ještě počkat na vydání nové generace. Cena totiž bude pravděpodobně stejná jako u té současné, dostanete však výše zmíněná vylepšení. A co vy, těšíte se na nový iPhone SE nebo vás tento model míjí obloukem?

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...