První iPhone byl představen před 15 lety! Podívejte se na legendární keynote Steva Jobse

0 5 696

Je to až neuvěřitelné, ale tento týden uplynulo již 15 let od chvíle, kdy Steve Jobs vystoupil na tehdy tradiční konferenci MacWorld a ukázal světu první iPhone – zařízení, které v době svého uvedení u mnoha lidí vzbuzovalo úžas, ale u některých také nepochopení či zcela jasné odsouzení. Dnes již je jasné, jaký úspěch tento produkt Applu přinesl – vystřelil ho do pozice nejhodnotnější firmy světa, překonal snad všechny možné i nemožné prodejní rekordy a stal se víceméně symbolem celé současné generace. Podívejte se na legendární video z jeho představení!

Propagační fotografie k prvnímu iPhonu

Spousta z nás si to ještě pamatuje, je zde již ale celá nová generace, která “dobu kamennou” před iPhonem nezažila. Přesuňme se tedy na začátek roku 2007. Mobilnímu světu stále neohroženě kraluje finská Nokia, je zde ale spousta dalších značek, které se snaží uživatele zaujmout – u mladých lidí je velmi populární Sony Ericsson se svou řadou telefonů “Walkman”. Telefony nejsou velké placky od sebe nerozeznatelné – jsou různých velikostí, tvarů a konstrukcí – můžete mít véčko, vysouvák nebo dokonce kombinaci obojího jako nabízela například Nokia N93. Internet v mobilu mají pouze ty nejdražší modely, ale v praxi je téměř nepoužitelný. Obrazovky nejsou dotykové a pokud ano, tak se vždy ovládají velmi nespolehlivými stylusy. Fotografování v mobilu je také teprve v plenkách a pokud máte 3 MpX fotoaparát, tak jste někdo. A slovem smartphone se označují pouze nejvyšší manažerské telefony s operačním systémem, kterým byl tehdy nejčastěji Symbian, jenž vám dovolil instalovat aplikace – většinou se se jednalo o velmi triviální programy. Žádný jednotný obchod s aplikacemi neexistoval a vše jste tak museli stahovat z pochybných zdrojů na počítači a složitě kabelem nahrávat do telefonu. Tyto telefony s operačním systémem byly pomalé a velmi složité na ovládání. Mít takový “chytrý” telefon však tehdy byl vrchol luxusu.

Steve Jobs představuje v lednu 2007 první Apple iPhone (zdroj: YouTube)

A v tom v lednu 2007 vyšel Steve Jobs na podium konference MacWorld a oznámil, že Apple představuje 3 revoluční zařízení – iPod s dotykovým displejem, internetový komunikátor a revoluční mobilní telefon. Po chvíli však bylo všem přítomným jasné, že Jobs nepřišel představit 3 různá zařízení, nýbrž jedno, ve kterém se skrývají všechny tři a tím byl iPhone. Následovala hodinu a půl dlouhá prezentace, při niž Jobs ukázal, co vše iPhone umí. Na dnešní dobu se jednalo prakticky o “hloupý” telefon – nešly na něm instalovat aplikace, neuměl tehdy takové základní věci jako například posílání MMS, kopírování a vkládání, natáčení videa či takovou banalitu jako změnu tapety na hlavní obrazovce. I tak se z něj však přes noc stal fenomén – ukázal totiž směr, kam se mobilní telefony v následujících letech budou ubírat – systém iPhoneOS (tehdy se ještě nejmenoval iOS) byl extrémně jednoduchý a uživatelsky přívětivý – ovládat ho mohl opravdu každy od malého dítěte až po seniory. Dotyková obrazovka ovládaná prstem byla tehdy něco nevídaného a umožnila zařízení mnohem snadněji a přirozeněji obsluhovat. 

Stovky lidí čekaly v červnu 2007 před Apple Story na zahájení prodeje iPhonu

První Apple iPhone šel do prodeje půl roku po představení, v červnu 2007. A ačkoliv konkurence byla přesvědčená, že se bude jednat pouze o drahý výstřelek pro fanoušky značky, tak se brzy začala přesvědčovat o opaku. První iPhone se oficiálně prodával pouze v několika málo zemích, nicméně během pár měsíců se šedými dovozy dostal téměř do celého světa a stala z něj opravdu masová záležitost. A konkurence se musela začít probouzet a tak jsme se přesně rok po začátku prodeje prvního iPhonu dočkali představení operačního systému Android od internetového giganta Googlu, který byl ovládáním iPhonu zcela očividně inspirován. Apple však nespal na vavřínech a v tu dobu již zahájil prodej iPhonu 3G, který nabízel mnoho vylepšení oproti první generaci. A zbytek je již historie, kterou si většina z nás dobře pamatuje…

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...