Vytopený voděodolný telefon a neuznaná reklamace? Víme, proč vám ji zamítli.

0 642

Mnoho dnešních zařízení splňuje různé úrovně voděodolnosti. Nejčastěji se jedná o telefony, chytré hodinky, náramky a sluchátka. Ale jak je to se zárukou, pokud se vám do takzvaně voděodolného zařízení dostane voda? Na tuto problematiku nelze zatím přesně odpovědět. Pokud telefon splňuje například certifikaci IP68 neznamená to, že jste plně chráněni proti vodě a následně vám nezaručuje uznání reklamace ze strany výrobce. Důvodem je, že ani výrobce není bohužel vždy schopen zjistit, jak se voda do telefonu dostala. Níže si rozebereme co jaká certifikace znamená a proč bude v mnoha případech reklamace zařízení zamítnuta.

Co tedy IP68 a ostatní certifikace vyjadřují?

Tabulka, kde popisujeme IP certifikace nám například říká, jak a na jak dlouho bylo zařízení vystaveno vodě, aby splňovalo tuto odolnost.

Pokud tedy výrobce udává, že zařízení s certifikací IP68 bylo vystaveno ponoření do vody o hloubce 1,5m po dobu 30 minut, pak toto zatížení musí zvládnout. Zde je ale kámen úrazu. Zaprvé je zařízení obvykle testováno v absolutně klidné vodě, takže na ně nepůsobí žádný dodatečný tlak například od tekoucí vody. Zadruhé servis nebo středisko, kde zařízení reklamujeme, nemůže zjístit, jestli bylo zařízení v testované hloubce 1,5m, nebo zda bylo hlouběji, popřípadě jestli bylo ve vodě 30 minut nebo 2 hodiny. A to je důvod většiny zamítnutých reklamací. Servisní středisko vidí stopy kapaliny a automaticky může předpokládat že zařízení bylo vystaveno větší zátěži, než na které je certifikováno.

Mám tedy nějaké jistoty?

Technologie velmi pokročila a samozřejmě voděodolné zařízení většinu aktivit jako je plavání a namočení bez problému zvládne, ale nemůžeme se v případě problému spoléhat na záruku.

Proti tomuto se dá velmi těžce bránit, a proto nedoporučujeme jakékoliv zařízení vystavovat nebezpečí vytopení. Tedy pouze na vlastní riziko.

Na vlastní riziko

Pokud svému zařízení věříte, nebo se zkrátka nechcete bát a využívat jeho funkce naplno, zařízení můžete brát například do bazénu a sprchy. Ve sprše pouze pozor na silný proud stříkající vody a na mýdlo. Také připadá v úvahu moře pokud jedete na dovolenou, ale opět pozor na silný tlak vody od vln a na slanou vodu. Vždy zařízení doporučujeme opláchnout čistou vodou.

Čemu se vyvarovat?

Největší pozor dávejte na různé čistící prostředky, mýdla, ředidla apod. Všechny tyto kapaliny mohou způsobit narušení voděodolnosti a tím pádem nám zařízení znezáručnit.

Tabulka odolnosti

PEVNÁ OCHRANA

IP 1 – Ochrana před kontaktem s velkým povrchem těla, jako je zadní strana ruky, ale bez ochrany před úmyslným kontaktem s částí těla

IP 2 – Ochrana před prsty nebo podobnými předměty

IP 3 – Ochrana před nástroji, silnými dráty nebo podobnými předměty

IP 4 – Ochrana před většinou vodičů, šroubů nebo podobných předmětů

IP 5 – Částečná ochrana před kontaktem se škodlivým prachem

IP 6 – Ochrana před kontaktem se škodlivým prachem

OCHRANA PROTI VLHKOSTI

IP 1 – Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut.

IP 2 – Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu.

IP 3 – Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.

IP 4 – Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP 3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.

IP 5 – Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.

IP 6 – Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.

IP 7 – Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metr.

IP 8 – Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.

IP 9 – Chráněno proti tryskající vysokotlaké teplé vodě.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...