Jaký iPad koupit v roce 2019? Část 1. – Když na ceně záleží

0 303

Apple iPad oslaví příští rok již 10 let na trhu. Za tu dobu se iPad výrazně proměnil – z jednoduchého tabletu určenému primárně ke konzumaci obsahu se stalo multifunkční zařízení, které pro spoustu uživatelů již dokáže nahradit i jejich primární počítač. Apple však během let také nabídku iPadů výrazně rozšířil – existují dnes dokonce tři různé modelové řady, každá určená pro jiné typy užívání. Jaký iPad tedy v současnosti vybrat tak, aby vyhovoval vaším potřebám? S tím vám poradíme v tomto článku. Dnes se zaměříme na ty levnější modely, které Apple ve svém portfoliu nabízí.

Nejlevnější možnost

Apple iPad (2018)

Apple iPad (2018)

Tento model byl na jaře minulého roku představen původně jako iPad určený pro studenty a byl to také první iPad kromě iPadů Pro, který podporuje dotykové pero Apple Pencil. Co se designu týče, jedná se o úplně stejný vzhled, jaký měl již první iPad Air z roku 2013 – tedy 9.7 palcový Retina displej a kovové tělo. Oproti iPadu Air 1.generace však tento iPad obsahuje výrazně inovovaný hardware – procesor Apple A10 (stejný jako má např. iPhone 7), 2GB RAM a 8 Mpx fotoaparát. Jedná se tedy o relativně dobře vybavený iPad, který nenáročným uživatelům bude zcela jistě dobře dostačovat a může být zajímavým upgradem pro uživatele prvního iPadu Air nebo starších, kteří chtějí stejnou velikost, ale vyšší výkon a podporu modernějších technologií. Nízká cena tohoto modelu se však projevila například na displeji, který na rozdíl od novějších iPadů (iPad Air 2 a vyšší) není laminovaný, to znamená, že obsahuje malou mezeru mezi LCD panelem a krycím sklem. Mírnou nevýhodou může být také již zmíněný starší design zařízení a větší rámečky. Pokud dokážete tohle překousnout, tak dostanete velmi levný a přitom výkonný iPad. Oficiální cena tohoto modelu u Applu je krásných 8.990 Kč. Mimo Apple se dá tento model sehnat ještě o něco levněji, na českých e-shopech jeho cena startuje již na 7.990 Kč, což je opravu výborná nabídka

Výhody:

 • Výkonný A10 procesor
 • Podpora Apple Pencil
 • Velmi nízká cena

Nevýhody:

 • Displej není laminovaný
 • Design je již mírně zastaralý
 • Neobsahuje Smart Connector pro připojení klávesnice

Malý, ale výkonný

iPad Mini (5.generace)

iPad Mini (5.generace)

Dlouhou dobu se zdálo, že Apple s iPady Mini končí a že 4.generace se již nedočká nástupce. Apple však překvapil a letos na jaře představil iPad Mini (5.generace). Designem se tento model vůbec neliší od všech předchozích iPadů Mini, což je trochu škoda, jelikož s menšími rámečky by se do takto malého zařízení mohl vměstnat ještě větší displej. Po hardwarové stránce je však iPad Mini zcela nový – obsahuje nový extrémně výkonný procesor Apple A12 (stejný jako iPhony XS a XR), Neural Engine pro ještě lepší práci s umělou inteligencí a 2GB RAM. Stejně jako všechny letošní iPady také nový Mini podporuje Apple Pencil 1.generace – můžete tedy pomocí pera kreslit či zapisovat poznámky. iPad Mini je jako stvořený pro uživatele, kteří chtěji velmi malý, lehký a přenosný tablet na prohlížení webu, hraní her nebo čtení knih. Na tyto činnosti je iPad Mini ideální. Pokud však máte nějaký větší iPhone (Plus verze nebo XR či XS Max), pak je potřeba zvážit, jestli by byl iPad Mini pro vás vhodný, velikostně je totiž jen o málo větší než tyto telefony. iPad Mini (5.generace) se oficiálně u Applu prodává za 11.490 Kč v 64GB paměťové variantě. Na českých e-shopech se dá v akcích sehnat ještě cca o 500 Kč levněji.

Výhody:

 • Nejnovější A12 Procesor
 • Podpora Apple Pencil
 • Velmi malý a přenosný

Nevýhody:

 • Poměrně velké rámečky
 • Horší přední i zadní kamera

Jaké iPady se dnes již nevyplatí?

Některé starší iPady se již kupovat nevyplatí

Ačkoliv Apple již starší modely oficiálně neprodává, tak na spoustě e-shopů můžete ještě i dnes koupit iPady staršího data výroby. Některé z nich mohou být i dnes velmi dobrou volbou, nicméně některé starší modely se dnes již kupovat určitě nevyplatí. Doporučujeme se již vyhnout iPadu Air 2 a starším, jelikož se jedná již o více než 5 let staré modely, z nichž kromě zmíněného Air 2 jsou již téměř všechny bez softwarové podpory od Applu, tudíž na ně nejdou nainstalovat nejnovější systém a aplikace. Dále bychom dnes již také nekupovali iPad (2017), který se na některých e-shopech ještě doprodává a přitom je pouze o málo levnější než novější iPad (2018), který nabízí vyšší výkon a podporu Apple Pencil. Doporučujeme si při rozlišení mezi těmito dvěma modely dávat velký pozor – oba vypadají identicky a i jejich název je stejný, rozdíl je pouze v roku výroby, které je v názvu uvedeno.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...