Apple vydal čtvrté beta verze iOS 13, iPadOS 13, watchOS 6, tvOS 13 a macOS 10.15!

0 213

Když tradičně v pondělí po dvoutýdenním cyklu Apple nevydal čtvrté betaverze svých nových operačních systémů, vypadalo to, že tento týden se již nedočkáme. V úterý pak byla vydána nová beta macOS 10.15 Catalina a ve středu pak přišly na řadu i všechny další operační systémy. Čtvrtá vývojářská beta iOS 13, iPadOS 13, watchOS 6, tvOS 13 a macOS 10.15 je tedy venku a ve čtvrtek vyšla také další veřejná betaverze iOS 13 a iPadOS 13. Jaké jsou novinky?

Nové systémy byly tentokrát vydány pro všechny podporovaná zařízení – minulá beta verze nebyla zpočátku vydána pro iPhone 7 a 7 Plus, minulý týden však Apple vydal opravenou verzi, která tato zařízení již podporovala. iOS 13 beta 4 tedy můžete nainstalovat na iPhone 6S/SE a novější, iPadOS 13 na iPad Air 2 a novější, watchOS 6 na Apple Watch Series 1 (neplést s originálními Series 0) a novější, macOS 10.15 Catalina na MacBook Air mid-2012 a novější a tvOS 13 podporuje Apple TV 4 a 4K. Čtvrtá beta verze je dostupná jak pro vývojáře, tak pro veřejnost – tam jde o Public Beta 3.

Novinky v iOS 13 a iPadOS 13 beta 4

Jak postupuje vývoj nových operačních systémů, tak se s každou další vydanou beta verzí setkáváme se stále méně a méně novými funkcemi a Apple se stále více zaměřuje spíše na odladění stávajících funkcí a celkovou optimalizaci systému. iOS 13 beta 4 tedy sice přináší některé novinky, je jich však výrazně méně než u předchozích beta verzí. Během prvních dnů testování jsme si všimli následujících novinek v operačním systému:

  • Apple opět pozměnil způsob, jakým funguje funkce 3D Touch (či Haptic Touch) – u iPhonů podporujících tuto funkci se ve většině případů 3D Touch více podobá tomu jak fungoval na iOS 12. Zcela přepracované jsou však zkratky, které se zobrazí, pokud prstem přitlačíte na ikonu na domovské obrazovce.
  • V celém systému Apple mírně pozměnil velikost písma – písmo je nyní v defaultním nastavení o něco menší, znatelná je tato změna například na notifikacích na uzamčené obrazovce.
  • Spousta uživatelů si u předchozí beta verze stěžovala, že displej iPhone hůře reaguje na dotyk a celé prostředí systému se pak zdá pomalejší. Dle prvních reakcí je tato chyba v nové verzi opravena
  • Funkce Audio Sharing nyní funguje i s AirPods 1.generace – jejich uživatelé tedy mohou na jednom zařízení mít zároveň připojeny dva páry sluchátek.
  • Uživatelské rozhraní Nastavení bylo mírně pozměněno – jednotlivé sekce jsou nyní vertikálně širší, jde na ně tedy prstem lépe tapnout, ale na obrazovku se jich vejde méně.
  • V rámci celého systému byly mírně pozměněny ikonky – ne ikony aplikací na hlavní obrazovce, ale menší ikony uvnitř jednotlivých aplikací – kompletně nová sada ikon je například v aplikaci „Zdraví“, u jiných byly ikony například pouze mírně upraveny.
  • Opraveno bylo také chování aplikace YouTube – tato oprava se sice netýká samotného systému, nicméně v minulé betaverzi spousta uživatelů zaznamenala, že YouTube aplikace často zamrzá, padá či nefunguje korektně. V této betaverzi by tato chyba měla být opravena.

Nové Emoji na cestě

Zároveň s vydáním nové beta verze také Apple v novinkové sekci na svých stránkách uveřejnil nové Emoji, které budou v iOS 13 a iPadOS 13 obsaženy. Ty obsahují spoustu nových obrázků, spousta z nich je zaměřená na handicapované uživatele. Tyto Emoji zatím nejsou součástí poslední beta verze, při vydání finální verze by již však v systému obsaženy být měly.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...