Jaký iPad koupit v roce 2019? Část 2. – Když chceme to nejlepší

0 536

Apple iPad oslaví příští rok již 10 let na trhu. Za tu dobu se iPad výrazně proměnil – z jednoduchého tabletu určenému primárně ke konzumaci obsahu se stalo multifunkční zařízení, které pro spoustu uživatelů již dokáže nahradit i jejich primární počítač. Apple však během let také nabídku iPadů výrazně rozšířil – existují dnes dokonce tři různé modelové řady, každá určená pro jiné typy užívání. Jaký iPad tedy v současnosti vybrat tak, aby vyhovoval vaším potřebám? S tím vám poradíme v tomto článku. Dnes se zaměříme na vlajkové lodě, kterými již v mnoha případech můžete nahradit počítač.

Nový standard mezi iPady

iPad Air (2019)

Nějakou dobu to již vypadalo, že Apple s řadou Air u iPadů skončil, posledním modelem byl iPad Air 2 z roku 2014. Letos však Apple iPad Air vzkřísil a ten se tak stal novým „standartním“ iPadem – tedy modelem, který bude ideálním pro většinu uživatelů. Designově je tento iPad totožný s iPadem Pro 10.5 (2017), nicméně v několika věcech se od tohoto Pro modelu liší. Má sice stejný 10.5 palcový laminovaný LCD displej, chybí zde ale technologie Pro Motion – tedy obnovovací frekvence displeje 120 Hz, která zajišťuje extrémní plynulost pohybu po displeji a nízkou latenci pera Apple Pencil. Nový Air také obsahuje pouze dva stereo reproduktory na spodní straně tabletu na rozdíl od čtyřech reproduktorů u modelu Pro. Air také obsahuje 8 Mpx fotoaparát s možností natáčení Full HD videa. Tablet pohání procesor Apple A12 Bionic, který je jeho jedinou výhodou oproti modelu Pro 10.5 a také obsahuje 3GB operační paměti. Letošní Air též podporuje dotykové pero Apple Pencil a také klávesnici Smart Keyboard, což bývala dříve výsada řady Pro. Interní paměť tabletu pak činí 64 nebo 256GB. Tento iPad doporučujeme všem, kteří chtějí nový výkonný tablet na práci, prohlížení webu nebo hraní klidně i náročnějších her. Nový Air se dá sehnat na českých e-shopech již od cca 14.000 Kč za 64GB variantu. 256GB varianta pak startuje na přibližně 17.500 Kč. Velmi zajímavou alternativou pak může být právě starší iPad Pro 10.5 (2017), který model Air ve všem kromě použitého procesoru převyšuje. Apple ho již oficiálně neprodává, dá se však v českých obchodech ještě sehnat. Jeho cena se pohybuje okolo 15.500 Kč za 64GB variantu. Pospíchejte však s nákupem, skladové zásoby e-shopů se již snižují.

Výhody

 • Extrémně výkonný A12 procesor
 • Podpora Apple Pencil a Smart Keyboard
 • Dobrý poměr a ceny a výkonu

Nevýhody

 • Podpora pouze Apple Pencil 1.generace
 • Reproduktory pouze na jedné straně zařízení
 • Chybí funkce ProMotion

Budoucnost tabletů podle Applu

iPad Pro (2018)

Apple loni na podzim předvedl zcela nový iPad, který je prozatím největší revolucí jablečného tabletu v jeho téměř desetileté historii. iPad Pro (2018) je ultimátní tablet bez kompromisů. Obsahuje zcela nový Liquid Retina displej, který se roztáhl do všech stran a byly tak výrazně zmenšeny rámečky tabletu. Displeji musel také ustoupit ikonický home button se čtečkou otisků prstů. Tablet nyní odemknete zcela jednoduše přes čtečku obličeje Face ID, která funguje na iPadu stejně skvěle jako na nových iPhonech. Navíc váš obličej rozpozná, ať držíte tablet jakkoliv – horizontálně či vertikálně. Nový iPad má kromě nového displeje také pozměněný design – Apple se vrátil k ostřejším hranám a vzhled nového iPadu Pro tak vzdáleně připomíná iPhony 5/5S/SE. Tento iPad je také prvním iOS zařízením, které se zbavilo lightning konektoru a je v něm nasazeno USB-C – k iPadu tedy můžete připojit spoustu externích zařízení, která mají tento konektor a nebo například externí monitor. Po stránce výkonu je pak iPad Pro (2018) opravdu monstrum – nasazený procesor Apple A12X je v mnoha testech dokonce výkonnější než dvakrát až třikrát dražší MacBooky Pro a 4GB RAM (6GB u 1TB verze) zajišťují plynulý chod i těch nejnáročnějších aplikací a her za všech okolností. Samozřejmostí je podpora klávesnice Smart Keyboard Folio a pera Apple Pencil (2.generace). Apple s tímto tabletem opravdu míří na uživatele, kteří chtějí iPadem nahradit svůj laptop a na podzim s příchodem systému iPadOS 13 se schopnosti tohoto zařízení ještě zvýší. iPad Pro (2018) se vyrábí ve dvou velikostech – 11 a 12.9 palců a třech paměťových variantách – 64, 256, 512 GB a 1TB. Cena 11 palcové varianty startuje na 22.000 Kč, u 12.9 palcové verze to pak je cca 26.500 Kč. Za vyšší paměťovou verzi si vždy zaplatíte přibližně o 3000 Kč navíc, u 1TB verze je pak cenový skok vyšší, jelikož tyto tablety obsahují i více paměti RAM.

Výhody

 • Nekompromisní výkon konkurující notebookům
 • Krásný bezrámečkový displej
 • USB-C

Nevýhody

 • Tablet je tak tenký, že se při vyšším zatížení může ohnout
 • Cena (zvláště u vyšších paměťových verzí) je opravdu vysoká

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...