Apple nečekaně vydal první betaverzi iOS 13.1 a iPadOS 13.1!

0 188

Po vydání osmé vývojářské bety iOS 13 a iPadOS 13 minulý týden se očekávalo, že Apple začátkem tohoto týdne vydá betaverzi s pořadovým číslem 9. Ten však překvapil, když registrovaným vývojářům dnes v 19:00 našeho času vydal první betaverzi iOS 13.1 a zároveň také iPadOS 13.1. Ta tedy přichází v době, kdy ještě nebyla pro širokou veřejnost uvolněna ještě ani oficiální verze iOS 13. Jaké novinky tato verze přináší a dočkají se uživatele v září iOS 13 nebo se Apple rozhodne rovnou vydat iOS 13.1?

Přeskočí Apple iOS 13.0?

Pokud by měl loňský rok a vydání iOS 12 být nějaký indikátorem toho, jak bude vypadat beta testování iOS 13, očekávali bychom, že Apple vydá ještě minimálně další 2 bety iOS 13 a poté v půlce září vyjde nový systém v ostré verzi pro veřejnost a v tu dobu začne Apple testovat další verzi – v tomto případě iOS 13.1. Kalifornská společnost však překvapila a betu iOS 13.1 nabídla registrovaným vývojářům už nyní. To může značit dvě věci – buď je iOS 13 již hotov a Apple již s jeho testováním skončil a nyní pouze vyladí poslední detaily a nabídne systém v nejbližších dnech či týdnech široké veřejnosti a nebo naopak při testování iOS 13 dospěli v Cupertinu k závěru, že systém není připravený pro vydání a Apple tak s iOS 13.0 přeskočí a veřejnosti nabídne až verzi 13.1. 

Pravděpodobněji však zní první varianta, jelikož vydání nových iPhonů je již za rohem a ty vždy již přichází s novou verzí operačního systému a Apple by tam neměl dostatek času iOS 13.1 důkladně otestovat a vydat již za pár týdnů s novým hardwarem. I z našich zkušeností z testování iOS 13 můžeme potvrdit, že systém již je dostatečně stabilní pro veřejné nasazení. Apple tak pravděpodobně učiní ihned po představení nových iPhonů za cca 2 týdny a na ostrou verzi iOS 13.1 si tak asi počkám na říjen, kdy Apple tyto aktualizace běžně vydává. Co je tedy v iOS 13.1 nového?

Novinky v iOS 13.1

  • Automatizace v aplikaci Zkratky – tato funkce byla Applem prezentována při představení iOS 13 v červnu, ale po několika betaverzích byla dočasně odstraněna. Nyní ji Apple přináší zpět. Jedná se o funkci, která umožní zkratky “automatizovat” – to znamená, že pokud provedete určitou činnost (např. odejdete z domu, zapnete Wi-Fi, nasednete do auta atd.), tak se spustí určitá vámi nadefinovaná zkratka.
  • Nové dynamické wallpapery
  • Možnost sdílet čas příjezdu do cíle se svými přáteli v aplikaci Mapy
  • Nové ikony v aplikaci Home, které se objevili i v aktuálních betaverzích macOS 10.15 Catalina
  • Nový přepínač hlasitosti nyní ukáže i zda sdílíte zvuk do Bluetooth sluchátek i s někým jiným.
  • Změněné ikony při posílání souborů přes AirDrop
  • Nová betaverze samozřejmě obsahuje opravy drobných chyb a vylepšení výkonu

Zatím pouze pro vývojáře

Lze tedy předpokládat, že další betaverze iOS 13 se již nedočkáme a Apple se již zaměří pouze na důkladné testování iOS 13.1. Můžeme tedy očekávat, že první veřejná betaverze se objeví již během následujících dnů. iOS 13.1 a iPadOS 13.1 pak samořejmě podporují stejná zařízení jako iOS 13 – tedy iPhone 6S/SE novější a iPad Air 2 a novější. Pokud nechcete čekat do vydání veřejné beta verze, můžete využít našeho návodu z minulého týdne, jak nainstalovat vývojářskou beta verzi i bez vývojářského účtu.Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...