Vyšel iOS 13 – Podívejte se s námi na 13 nejlepších novinek!

0 276

Apple včera po měsících testování vydal pro veřejnost finální verze dlouho očekávaného operačního systému iOS 13. Ty přináší nové funkce, které Apple poprvé předvedl již na konferenci WWDC v červnu. Jaké jsou stěžejní novinky? Přinášíme vám 13 skvělých funkcí, které vás po nainstalování nové verze systému čekají.

 • Dark Mode – jedna z mála na prvních pohled viditelných funkcí, které na iOS 13 uvidíte. Dark Mode, neboli tmavý režim, převede celé prostředí systému do tmavých barev. Implementace Applu je opravdu na špičkové úrovni, do tmavých barev jsou převedeny všechny systémové aplikace a spousta známých aplikací třetích stran teď začíná tmavý režim využívat také.
iOS 13 nabízí nový tmavý režim, který je šetrný k vaším očím i baterii
 • Vylepšená rychlost – Stejně jako u iOS 12 se Apple i u nového iOS 13 zaměřil na výrazné vylepšení výkonu, především pak u starších zařízení. Dle Applu se některé aplikace mohou na iOS 13 načítat až dvakrát rychleji než na předchozím systému. Zlepšila se také rychlost animací napříč celým systémem a odemykání telefonu přes FaceID je o 30% rychlejší.
Apple výrazně vylepšil rychlost systému, především u starších zařízení
 • Fotky – aplikace Fotky se dočkala kompletního přepracování, je nyní jednodušší a intuitivnější, vaše fotografie budou mnohem lépe seřazeny. Aplikace také nově nabízí automatické přehrávání živých fotografií a videí a především výrazně vylepšené možnosti úpravy fotografií a videí, u kterých dříve úprava možná nebyla.
Aplikace Fotky je nově intuitivnější a designově povedenější
 • Připomínky – tato aplikace potřebovala aktualizovat již delší dobu. Ve staré verzi nebyla zrovna ideálně použitelná a pro uživatele bylo lepší sáhnout po nějaké alternativě. V iOS 13 však Apple aplikaci od základů přepracoval a přidal také nějaké nové funkce jako je například větší integrace se Siri a se Zprávami nebo možnost přikládat k připomínkám přílohy.
Aplikace Připomínky se dočkala dlouho očekávaného updatu
 • Apple Arcade – spolu s vydáním iOS 13 Apple také spustil herní službu Arcade, kterou jsme poprvé mohli vidět na jarní keynote věnované službám. Arcade vám nabídne více než 100 exkluzivních herních titulů, které můžete hrát bez jakýchkoliv reklam či zpoplatněného doplňkového obsahu (tzv. In-app purchases). Předplatné pak stojí skvělých 139 korun pro celou rodinu (až 5 členů).
Apple Arcade velmi překvapilo cenou – pouhých 139 korun za měsíc pro celou rodinu!
 • Soubory – Aplikace Soubory se v nové verzi systému také výrazněji přepracovala – ačkoliv se jí hlavní pozornosti dostalo u iPadOS 13, tak všechny funkce z iPadOS se nachází také v Souborech na iOS 13 – nově je tedy prohlížeč souborů detailnější, podporuje například sdílení složek z iCloud Drive či připojení externího disku či flash disku k iPhonu.
Aplikace soubory je čím dál podobnější jako plnohodnotný Finder na Macu.
 • Sign In With Apple – každý to známe – když se registrujeme a přihlašujeme do nějaké aplikace či služby, tak nám většinou nabízí možnost přihlásit se např. přes Facebook nebo Google účet. Všechny tyto aplikace však nově budou muset podporovat i přihlášení přes Apple, které je výrazně bezpečnější a můžete také k přihlášení jednoduše využívat čtečku otisků TouchID nebo čtečku obličeje FaceID.
Díky Sign In with Apple se nyní budete moc přihlašovat jen pomocí Touch ID nebo FaceID
 • Safari – Safari se sice nedočkalo změny vzhledu, zato funkcí opět několik přibylo – největší změnou je přidání manažera stahování, nově tedy můžete stahovat soubory stejně jako na počítači a ukládat je do aplikace Soubory. Safari má také novou úvodní obrazovku a spoustu menších vychytávek jako například možnost nastavit si pro každou stránku zvlášť, zda se bude zobrazovat v mobilním či desktopovém režimu.
Safari na iOS 13 nově podporuje manažer Stahování
 • Zpřístupnění – iOS je známý tím, jak jednoduché je ho používat pro osoby s určitým typem postižení a iOS 13 nabízí řadu nových funkcí, které užívání iPhony pro tyto uživatele ještě zjednodušují – novinkou je například přepracované hlasové ovládání – nyní můžete každou věc v systému ovládat pouze vaším hlasem a je to jednodušší než kdy předtím.
iOS 13 můžete nově kompletně ovládat hlasem
 • Sdílení audia – tato funkce bude velmi užitečná pro uživatele AirPods nebo Beats sluchátek. Také se vám někdy stalo, že jste chtěli s kamarádem poslouchat hudbu z jednoho iPhonu nebo sledovat video na jednom iPadu a přitom mít každý na uších své AirPods? Nyní můžete. Je to velmi jednoduché – stačí iPhone, kde přehráváte hudbu přiblížit k iPhonu vašeho kamaráda a potvrdit, že chcete sdílet audio. Jednoduché a přitom tak užitečné!
Nově můžete poslouchat hudbu z jednoho iPhonu do dvou párů bezdrátových párů sluchátek
 • Klávesnice – klávesnice se v novém iOS 13 dočkala také vylepšení. Nově můžete pro psaní využít pouze přejíždění prstu po klávesnici, tedy tzv. swipování. Stejnou funkci již delší dobu nabízeli klávesnice třetích stran a nyní je tato populární funkce integrovaná přímo do defaultní Apple klávesnice.
Nově můžete pro psaní využít tzv. swipování. Čeština však bude podporována až později.
 • Optimalizované nabíjení baterie – Skvělá funkce, která zajistí šetrnější využití baterie a její delší životnost. Telefon podle vašich návyků a např. budíku zjistí, kdy vstáváte a pokud telefon nabíjíte přes noc, tak se zpočátku nabije pouze na 80% a poslední procenta se dobijí až chvíli předtím, než vstanete. Je to z toho důvodu, že pro baterii není dobré, pokud se „přebíjí“ a je delší dobu nabita na 100%
Nová funkce Optimalizovaného nabíjení baterie zvýší životnost vašeho akumulátoru
 • Podpora herních ovladačů – Pokud jste vášnivým hráčem a plánujete si například předplatit novou službu Apple Arcade, tak vás určitě potěší, že všechny nové systémy od Applu nově podporují připojení herních ovladačů z Xbox One či PlayStation 4. Vaše hry si tedy můžete nově vychutnat se srovnatelným zážitkem jako například na herní konzoli.
K iPhonu nyní připojíte například populární DualShock ovladač z PlayStationu 4

A to je pouze zlomek z toho, co nový iOS 13 nabízí. Výčet všech novinek si můžete přečíst přímo na stránkách Applu.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...