Apple iPhone 11 Pro Max – RECENZE

0 361

iPhone 11 Pro Max používám již několik týdnů a měl jsem tedy dostatek času jej podrobně otestovat. Je tato nová vlajková loď Applu opravdu hodna označení “Pro” nebo se jedná pouze o marketingový tah?  A jak je na tom tento obr v porovnání se stále dravější konkurencí či s výrazně levnějšími modely z vlastní stáje? To se dozvíte právě v této obsáhlé recenzi této novinky!

Design, konstrukce a zpracování – Opět na vrcholu

Navzdory svému jménu je iPhone 11 Pro Max již třináctou generací jablečného telefonu od Applu. A ačkoliv za ta léta prošel docela radikální proměnou, tak jedna věc se nezměnila – iPhone vždy patří mezi nejlépe vypadající telefony na trhu a jeho zpracování je vždy příkladné. A to přesně platí i pro 11 Pro Max. Telefon působí opravdu prémiovým dojmem, za což můžeme vděčit použitým materiálům – stejně jako poslední dvě generace, tak i iPhone 11 Pro Max je tvořen kvalitním ocelovým rámečkem a sklem na přední i zadní straně. Přední strana, již dominuje 6.5 palcový OLED displej, je na první (a vlastně i na jakýkoliv další) pohled identická s loňským iPhonem XS Max. Na zadní straně se však změn odehrálo víc než dost – záda iPhonu nově nejsou lesklá, ale sklo je vyvedeno v matné úpravě, díky které na telefonu oproti předchozím modelům takřka neuvidíte otisky prstů, což je skvělá zpráva pro uživatele, kteří svůj iPhone rádi používají bez krytu – nově není potřeba záda telefonu po každém použití leštit a telefon zůstane stále krásný. Také logo Applu se nově přesunulo z horní části do přesného středu, působí to více uhlazeněji a symetricky. Ze zad také zmizely veškeré nápisy kromě dvou povinných certifikačních označení, které však uvidíte pouze pokud telefon nakloníte v určitém úhlu pod dobrým světlem.

Hlavní dominantou zadní stranu telefonu je však zcela nový modul fotoaparátu – Apple zde poprvé nasadil trojitý fotoaparát, o kterém se ale podrobně rozepíšu až za chvíli. Stejně jako spousta dalších uživatelů, tak i já jsem se při pohledu na rendery nového iPhonu, které se objevovaly ještě před vydáním, zděsil, jelikož design fotoaparátu opravdu nebyl příliš líbivý. V reálu se však Applu opět povedl docela povedený vzhled. A pokud jste si stěžovali na vystouplý fotoaparát u starších modelů, tak počítejte s tím, že nově je fotoaparát vystouplý dvakrát – z těla telefonu vystupuje jeden velký čtvercový modul, ze kterého pak ještě vystupují tři samostatné čočky. Celkové vystoupnutí fotoaparátu je však ve finále ještě menší než u loňského iPhonu XS/Max, takže se dá velmi snadno zakrýt téměř jakýmkoliv pouzdrem. Telefon jsem zvolil v půlnočně zelené barvě, která je pro letošní iPhony novinkou a opravdu mi padla do oka – další barvy jsou poté shodné s loňským modelem, tzn. Stříbrná (bílá), vesmírně šedá (černá) a zlatá. Po stránce designu tak novinku hodnotím kladně, Apple se oproti očekávaním popasoval s designem třech fotoaparátů poměrně slušně a ačkoliv si dokážu představit i lepší designové provedení, tak jsem si na nový vzhled zadní strany zvykl velmi rychle.

Konektory – Jsou dny lightningu již sečteny?

Výbava konektorů je totožná s loňským modelem, tedy velmi minimální – iPhone neobsahuje kromě standardního lightning portu žádný jiný konektor. Jack na sluchátka bychom zde hledali marně, ale na to jsme již u iPhonů několik let zvyklí. Co se lightning portu týče, tak já osobně jsem jeho velký fanoušek, přijde mi konstrukčně povedenější než USB-C a co se týče nějakých rychlostí přenosu dat, tak tam sice za USB-C již lightning zaostává, ale popravdě dnes již vše řeším bezdrátově a kabel do telefonu připojuji jen velmi vyjímečně a to vždy pouze za účelem nabíjení. Ale i přesto, jak mám lightning port rád, tak i já si myslím, že již je čas, aby se ho Apple vzdal a přešel na USB-C. Nemám totiž rád roztříštěnost a vadí mi tak, že půl portfolia Applu (Macbooky a iPady Pro) mají jiný konektor než druhá polovina zařízení (iPhony a a zbytek iPadů). Od firmy, která si zakládá na jednoduchosti a konzistenci bych čekal něco jiného. Tajně jsem doufal, že Apple sebere stejnou kuráž, jako měli při odstranění sluchátkového jacku a že prostě jeden rok představí kompletní portfolio produktů, které budou mít jeden nabíjecí konektor – univerzální USB-C. To se ale zatím nestalo a já tak doufám, že snad jednou s sebou na cesty budu moct vzít pouze jednu nabíječku a nabít s ní iPhone, iPad i MacBook. Výhodou letošních iPhonů 11 Pro je alespoň fakt, že Apple do balení k telefonu přestal přibalovat směšně pomalou 5W nabíječku a nově dostanete 18W adaptér, který podporuje funkci rychlého nabíjení. Dobrá zpráva pro ty, kteří ještě telefon nabíjí kabelem.

Displej – Stará známá Retina bez 3D Touche

Jak již jsem zmínil, tak displej nového iPhonu 11 Pro Max je na první pohled identický s loňským XS Max. Apple se však chlubil, že nový displej s marketingovým označením Super Retina XDR je výrazně jasnější, především pak na slunečním světle. To mohu potvrdit, displej je opravdu krásně čitelný v jakýchkoliv světelných podmínkách. Popravdě ale při přechodu z iPhonu XS Max budete rozdíl hledat opravdu těžko, oba panely jsou výtečné a změny jsou opravdu jen v detailech. Nový iPhone také podporuje přehrávání HDR videí, což můžete skvěle otestovat například na nových show v aplikaci Netflix – videa jsou pak mnohem více kontrastní a zážitek ze sledování je o to silnější. Je také důležité zmínit, že nový iPhone 11 Pro Max (a všechny ostatní letošní modely) již neobsahují 3D Touch, tedy vrstvu displeje, která reaguje ne na dotek, ale na sílu stisku. Velmi rád jsem tuto funkcionalitu využíval, ale Apple ji většině uživatelů bohužel nedokázal dostatečně dobře prodat a spousta z nich tak o ní vůbec nevěděla. Nyní jsou iPhony bez této funkce a já se velmi obával, jak se mi bez ní nový iPhone bude používat. Naštěstí ji Apple nahradil funkcí Haptic Touch, která vyvolá úplně stejné funkce jako 3D Touch, ale stačí prst na displeji pouze podržet a nemusíte tlačit. Takže jsem ve finále zjistil, že se pro mě vlastně nic nemění – ze zvyku stále na displej tlačím prstem trochu více, i když bych nemusel a na oplátku dostávám stejnou vibrační odezvu a nabídky jako u 3D Touche. Applu se podařilo Haptic Touch integrovat tak dobře, že bych vlastně téměř ani nepoznal, že se něco zásadního změnilo.

Fotoaparát – Revoluce v pravém slova smyslu!

Nejzajímavějším tahákem nových iPhonů je bezesporu fotoaparát, který se dočkal výrazného vylepšení. Nově je trojitý – jedna široká čočka, jedna ultraširoká a jeden teleobjektiv. Můj loňský iPhone XS Max fotil skvěle, nečekal jsem tedy zas až takový posun, nicméně 11 Pro Max mi vyrazil dech. Za denního světla dostanete vždy krásné a skvěle ostré fotografie – u těchto fotek pak rozdíl se starším modelem moc nepoznáte – já ho viděl například u záběrů focených proti přímému světlu, kde se naplno ukazoval vyšší dynamický rozsah nového fotoaparátu. Při fotografiích zachycujících oblohu také poznáte mírný rozdíl. Kde však iPhone 11 Pro Max zadupává předchůdce do země, je noční fotografie. Telefony od Applu nikdy neměly dedikovaný noční mód a ačkoliv se fotografie za tmy již léta zlepšovaly, tak až teď iPhony konečně dohnaly konkurenci a v mnohém i předehnaly. Fotky v nočním režimu jsou opravdu úchvatné – telefon dokáže i za největší tmy pořídit krásně ostré a prosvětlené fotografie. Narozdíl od mnohých konkurentů se však nesnaží udělat z noci den a nepřehání to tak s jasem. Skvělý je také širokoúhlý fotoaparát, se kterým však iPhone díru do světa neudělal a spousta konkurentů tuto vychytávku nabízí již delší dobu. Je to však příjemný bonus k již skvělému foťáku, je pouze škoda, že noční režim při použití širokoúhlého objektivu nefunguje, snad se však tohle Applu podaří v budoucnu vyladit softwarovou aktualizací. Celkově tak fotoaparát hodnotím jako nejlepší vlastnost nového iPhonu 11 Pro Max – ano, iPhony vždy patřily mezi nejlepší fotomobily na trhu, poslední roky jim však vždy ta nejlepší konkurence (většinou v podání Googlu) o něco málo utekla. Nyní se však Apple vytáhl a konkurenci nejenže dohnal, ale v mnohém i předehnal. Doporučuji se podívat na mé dva fototesty, ve kterých porovnávám iPhone 11 Pro Max s iPhonem XS Max a iPhonem X – tam si můžete udělat jasnou představu o tom, jaký rozdíl můžete při přechodu ze staršího iPhonu očekávat.

Baterie – Konec vybitým iPhonům?

iPhone 11 Pro Max nabízí výrazně zvětšenou kapacitu baterie

Dalším parametrem iPhonu 11 Pro Max, který Apple při své zářijové keynote vyzdvihoval je výrazně zlepšená životnost baterie. Apple již tradičně přesnou kapacitu akumulátorů ve svých telefonech neudává, po rozebrání iPhonu 11 Pro Max se však ukázalo, že baterie má úctyhodných 3969 mAh, což již bez problému můžeme zaokrouhlit na 4000 mAh. Jedná se tak o největší baterii, jaká kdy byla v iPhonech nasazena – pro srovnání loňský iPhone XS Max měl baterii o kapacitě 3174 mAh. Apple tak tvrdí, že výdrž 11 Pro Max je ve srovnání s loňským předchůdcem až o 5 hodin používání delší. Sice jsem tento údaj přesně neměřil, ale musím ze svého několikatýdenního užívání potvrdit, že výdrž 11 Pro Max je opravdu výrazně lepší než u XS Max a to jsem si na výdrž u tohoto iPhonu nikdy nijak nestěžoval a v podstatě jsem s ní byl spokojený – po celém dnu používání jsem se domů vracel s baterií většinou okolo 30% – jeden celý den byl tedy XS Max schopný hravě vydržet a ještě jsem měl rezervu. S 11 Pro Max se však se stejným používáním večer dostávám na hodnotu okolo 60%. A to je opravdu rozdíl! Telefon sice každou noc i tak nabíjím na bezdrátové nabíječce, jsem si ale jistý, že 11 Pro Max by mi bez problému vydržel i celý druhý den. Což pro některé uživatele může být opravdu zásadním důvodem pro koupi nového modelu.

Systém a výkon – Bez jediného zaseknutí!

iPhone 11 Pro Max již v základu běží na novém iOS 13. Pokud si však telefon nyní koupíte, je pravděpodobné, že na něm poběží úplně první verze, tedy iOS 13.0. Před používáním tedy doporučuji navštívit nastavení telefonu a aktualizovat na nejnovější iOS 13.1.3 – stejně jako každá jiná verze takto velkého systému, tak i iOS 13 trpí určitými počátečními chybami, kterých se však Apple snaží velmi rychle zbavit a vydává tedy jednu aktualizaci za druhou. Aktuální 13.1.3 je tak již dostatečně stabilní a použitelná. Samozřejmě, že můžete narazit na nějaké drobnější chyby, ale nebude se jednat o nic závažného. Sám používám již beta verzi iOS 13.2 a ta je zase opět o něco vyladěnější a přináší některé nové funkce jako například umělou inteligenci Deep Fusion do fotoaparátu. Co se rychlosti týče, tak tam se není moc o čem bavit – iPhone 11 Pro Max s procesorem A13 ve spolupráci s iOS 13 je opravdu stroj, který neunavíte ani nejnáročnějším činnostmi – vše je vždy skvěle plynulé, extrémně rychlé a bez jakýchkoliv záseků. Pokud se však s nějakým zaseknutím setkáte, tak je to téměř vždy způsobeno aplikacemi třetích stran, které zatím nejsou pro iOS 13 optimalizovány – jejich výčet se však den ode dne zmenšuje a dnes jsou již téměř všechny velké a známé aplikace aktualizovány pro nejnovější systém.

Závěr – Pro koho nový iPhone vlastně je?

Takže jaký je nový iPhone 11 Pro Max? Apple každý rok říká, že nově představovaný iPhone je ten nejlepší, jaký kdy vytvořili. A každý rok je to pravda – vždy až do vydání dalšího modelu. A ano, i iPhone 11 Pro Max je tím nejlepším iPhonem, jaký zde kdy byl. Ale to již přece víme. A jelikož největší počet kupujících nového iPhonu jsou uživatelé, kteří již jablečný telefon vlastní, tak se stále více nabízí otázka – je opravdu nový iPhone o tolik lepší, abych upgradoval ze svého stále velmi dobře sloužícího iPhonu XS/X/8/7 ? S tím jak se smarphony zdokonalují, tak každý rok ubývá mezigeneračních novinek. A to u nových iPhonů platí dvojnásob – velká změna u nových iPhonů proběhla více méně pouze u fotoaparátu a baterie, další změny jsou opravdu jen minimální novinky. To však vůbec není špatně – iPhone se již dostal do stádia, kdy Apple pouze zdokonaluje už tak skvělé vlastnosti – iPhone má kvalitní konstrukci, skvělý displej, fantastický fotoaparát, velmi dlouhou výdrž baterie a mohl bych pokračovat. Jenže loňský iPhone XS Max má 90% těchto vlastností také. Pro koho tedy nový iPhone 11 Pro Max je? Pokud jste uživateli iPhonu X/XS, tak pro vás má iPhone 11 Pro Max smysl pouze v případě, že nevíte co s penězi a nebo za každou cenu potřebujete mít noční režim a širokoúhlý fotoaparát. Pokud však stále vlastníte iPhone 8/7 či dokonce ještě starší 6/6S, tak pro vás bude iPhone 11 Pro Max již velmi zajímavým upgradem – dostanete mnohem modernější bezrámečkový design s lepším displejem, výrazně výkonnější zařízení, mnohem lepší fotoaparát a delší výdrž baterie. Když to tedy shrnu, tak iPhony se dnes vyplatí pořizovat po 2-3 letech. Upgrade každý rok je opravdu jen pro ty, kteří neustále potřebují mít to nejlepší. A to opravdu iPhone 11 Pro Max je.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...