Jak ovlivňuje tmavý režim výdrž baterie vašeho iPhonu?

0 307

Apple letos s vydáním iOS 13 představil dlouho očekávaný tmavý režim, díky němuž můžete do tmava přepnout kompletně celé uživatelské rozhraní vašeho iOS zařízení. Tato funkce byla velmi očekávaná nejen z designového hlediska, ale také proto, že spousta uživatelů se domnívá, že tmavý režim iPhonu pomůže šetřit baterii jejich zařízení. Je tomu opravdu tak? Redaktoři amerického serveru PhoneBuff se tomu rozhodli přijít na kloub a provedli důkladný test. Jak tedy porovnání světlého a tmavého režimu dopadlo?

Tmavý režim podporují všechna zařízení s iOS 13, nicméně pokud chceme tuto funkci využívat primárně z důvodu úspory baterie, tak to má smysl pouze u iPhonů s OLED displeji. Tyto displeje totiž fungují tak, že pokud mají zobrazovat černou barvu, tak daný pixel, který tuto barvu zobrazuje, zůstane kompletně vypnutý a probíhá tak určitá úspora energie. Pokud máte tmavý režim u iPhonu s LCD displejem, tak tam i při zobrazování černé barvy bude svítit podsvícení celého displeje – proto také u LCD displejů nikdy nebude černá doopravdy kompletně černá, ale vždy se bude spíše jednat o velmi tmavou šedou. OLED displeji jsou vybaveny iPhone X, XS (Max), 11 Pro (Max). Pokud máte iPhone 11, XR či iPhone 8 a starší, tak tyto telefony mají LCD panel.

Redaktoři PhoneBuff provedli srovnávací test na iPhonu XS. Test byl proveden za pomocí robota, který na obou telefon zároveň prováděl ty samé úkony. Z důvodu co nejpřesnějšího srovnání byly oba telefony nastaveny na stejnou úroveň jasu – aby svítily přesně na 200 nitů. Testy byly prováděny v aplikacích Zprávy, Google Mapy, YouTube a další.

Výsledky, ke kterým PhoneBuff ve svém testu došel, jsou poměrně překvapivé. Bylo jasné, že iPhone s tmavým režimem vydrží déle, nicméně test ukázal, že rozdíly jsou opravdu propastné. Baterie u iPhonu s tmavým režimem ubývala výrazně pomaleji a v době, kdy se iPhone se světlým režimem již vybil, tak ten s tmavým měl ještě 30% baterie. A to je opravdu velký rozdíl.

Redaktoři PhoneBuff připravili také graf, který úbytek baterie u obou telefonu znázorňuje:

Srovnávací graf výdrže baterie u iPhonu s tmavých a světlým motivem. Zdroj: PhoneBuff

Je nutno podotknout, že redaktoři PhoneBuff záměrně vybrali pro test aplikace třetích stran, které již tmavý režim podporují. V reálném užívání existuje ještě spousta aplikací, které pracují pouze se světlým motivem, je tedy pravděpodobné, že při užívání iPhonu zatím nedosáhnete tak velkého rozdílu mezi světlým a tmavým motivem. Stále více vývojářů však do svých aplikací přidává podporu tmavého režimu, je tak pravděpodobné, že brzy se tak výsledkům podobným těm z PhoneBuff můžete přiblížit.

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...