Jaké novinky Apple představil na WWDC 2019?

0 220

Apple v tomto týdnu zahájil svou tradiční vývojářskou konferenci WWDC a na jejím úvodu představil nejzásadnější softwarové novinky pro letošní rok a to především nové verze všech svých operačních systémů. Konference byla opravdu nabitá novinkami a dokonce se na ni objevilo překvapení v podobě jednoho zcela nového kusu hardwaru – Apple představil léta očekávaný Mac Pro. Tím hlavním tahákem však byl software. Co tedy Apple vlastně ukázal nového?

iOS 13

Nový Dark Mode v iOS 13

Od nové verze mobilního systému iOS se čekalo mnoho a Apple v této verzi vyslyšel přání spousty uživatelů a po loňském iOS 12 konečně přinesl více nových funkcí a změn – z těch nejzásadnějších jde třeba o nový tmavý režím, zcela přepracované aplikace Fotky, Připomínky a Mapy, optimalizace rychlosti na starších zařízeních či užitečné vychytávky v Safari, Poznámkách či Mailu. To však zdaleka není vše – nový iOS obsahuje doslova záplavu menších vylepšení, o kterých vás budeme informovat v samostatném článku.

iPadOS

Přepracovná hlavní v plocha v novém iPadOS

V Applu si letos konečně uvědomili, že iPad je již extrémně výkonné zařízení a jen použití mobilního systému iOS ho drží zpátky od toho, aby mohl pro některé uživatel plně nahradit Macbook. Rozhodli se tedy systém v iPadu oddělit od iOS a vznikl z toho nově představený iPadOS  – ve své podstatě se jedná stále o velmi podobný systém jako iOS, která na iPadu běžel doposud, ale nyní obsahuje spoustu nových funkcí, které jsou optimalizované přímo pro velký displej a výkon iPadu – za zmínku stojí nové rozložení domovské obrazovky, výrazně vylepšený multitasking a práce s více okny, nové funkce pro Apple Pencil nebo nová ovládací gesta. Práce s iPadem tedy bude opět o něco více pohodlnější a rozdíly mezi iPadem a MacBookem se tak stále více stírají.

watchOS 6

Ukázky nových faces ve watchOS 6

Chytré hodinky Apple Watch se také dočkali nové verze systému, tentokrát jde již o šestou verzi WatchOS. Ty nepřinášejí zásadní změnu ovládání hodinek, ale přidávají spoustu nových aplikací a drobností, které uživatele určitě potěší. Jde například o nové Watch Faces, aplikaci pro poslech audioknih, kalkulačku či AppStore přímo v hodinkách – od teď tedy budou Apple Watch více nezávislé na iPhonu a aplikace budete možno stahovat přímo z hodinek. Z nového systému jde vidět, že Apple opět posouvá dále svou vizi hodinek jako skvělého zdravotnického a fitness zařízení  a prezentaci těchto funkcí věnuje na svých konferencích nejvíce času.

macOS 10.15 Catalina

Apple nezapomněl ani na svou nejstarší platformu a macOS se tedy také dočkal nové verze, opět pojmenované podle geografických míst v Californii – tentokrát jde o macOS Catalina. Stejně jako v posledních letech nejde o žádnou revoluční změnu, přesto se i zde najde spousta užitečných funkcí. Apple kladl důraz na nové aplikace Hudba, TV a Podcasty, kterými nahradil staré iTunes – to již v nové verzi systému přítomno není. Velký důraz byl také kladen na představení dalších aplikací portovaných z iOS na Mac a letos se tak již po loňském oznámení konečně dočkáme prvních takových aplikací od vývojářů třetích stran. Za zmínku pak také stojí možnost využití iPadu jako druhého monitoru a výrazná vylepšení v aplikacích Fotky, Poznámky, Připomínky a Safari.

tvOS 13

tvOS 13 přináší lehkou změnu vzhledu základní obrazovky

Apple letošní keynote začal právě s představením tvOS 13 a nutno říct, že na zahájení konference si nachystal ten nejméně zajímavý update. To však neznamená, že by nový systém pro Apple TV neobsahoval žádné zajímavé novinky – oproti loňské vyloženě nudné aktualizaci se dokonce jedná o docela zajímavý update – nový tvOS obsahuje částečně přepracovanou hlavní obrazovku, nové Control Centrum, možnost rychlého přepínání mezi více uživateli, podporu pro herní ovladače od Xboxu One a PlayStationu 4 a nebo také přepracovaná aplikace Hudba. Jako vždy nová verze systému obsahuje také krásné nové screensavery.

Apple ihned po skončení úvodní keynote vydal první beta verze všech představených systémů. Jedné se však o velmi raná sestavení a proto je Apple nedoporučuje instalovat na vaše primární zařízení, ale pouze na zařízení určena k testování. Pokud si chcete nové verze systémů vyzkoušet i vy, doporučujeme vám vyčkat na veřejné beta verze, které by měly vyjít v průběhu července a které by již měly být výrazně stabilnější.   

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...