iPad jako váš jediný počítač? 5.díl: Webové prohlížeče

0 222

Jistě se všichni shodneme, že jednou ze základních věcí, které na svém počítači děláme je prohlížení webu. Webový prohlížeč se stal jednou z nejdůležitějších aplikací, kterou na svůj počítač každý instaluje hned po jeho zakoupení. Pokud tedy chceme iPad používat jako náš primární počítač, je pro nás volba webového prohlížeče zásadní. V dnešní době již existuje obrovské množství prohlížečů pro iPad a všechny nejpoužívanější prohlížeče pro Windows a Mac jsou k dispozici i ve verzi pro iOS. Pojďme se podívat, jaké webové prohlížeče patří mezi ty nejlepší a zjistit který pro vás bude ten pravý.

Safari

Safari je pro uživatele iPadu nejdostupnější volbou. Jde o prohlížeč, který je v systému již předinstalovaný a pro méně náročné uživatele je ideální. Safari je velmi rychlý a jeho ovládání je zcela intuitivní. Obrovskou výhodou je skvělé propojení s vaším Macem či iPhonem – například když máte otevřeno několik záložek na iPadu, tak se všechny ihned přes iCloud synchronizují se všemi vašimi zařízeními a můžete tak pohodlně v prohlížení pokračovat na jakémkoliv zařízení . Další výhodou Safari je velmi nízká energetická náročnost – ze všech prohlížečů na iPadu s ním při prohlížení dosáhnete nejlepší výdrže baterie. Naopak nevýhodou může být absence více pokročilejších funkcí jako je například manažer stahování – to se ale změní na podzim s vydáním iPadOS 13, který do Safari přinese mnoho nových funkcí a možnosti.

Výhody

+ Jednoduchost a rychlost

+ Synchronizace se všemi Apple zařízeními

+ Lepší výdrž baterie při prohlížení

Nevýhody

– Absence pokročilejších funkcí

– Horší kompatibilita s některými weby

– Nelze aktualizovat aplikaci nezávisle na systému

Google Chrome

Chrome je nejrozšířenějším prohlížečem na desktopech a na telefonech s Androidem, Google se však snaží si tuto pozici vydobýt i na operačních systémech od Applu a Chrome pro iOS patří již léta k nejstahovanějším aplikacím v AppStore. Pokud kromě iPadu máte například telefon s Androidem či počítač s Windows, tak pro vás Chrome může být ideální volbou – nabízí podobnou míru synchronizace jako Safari, na rozdíl od něj však funguje na všech platformách – pokud navíc využíváte Google účet, bude pro vás Chrome ideální volbou. Nabízí se však i některé nevýhody – Chrome je oproti Safari náročnější na baterii a nepracuje tak bezpečně s uživatelskými daty jako Safari.

Výhody

+ Vysoká kompatibilita téměř s jakýmikoliv weby

+ Multiplatformní prohlížeč

+ Neustálé aktualizace zvyšující zabezpečení prohlížeče

Nevýhody

– Vyšší náročnost na baterii (především při streamování videa)

– Google s vašimi daty nejedná tak šetrně jako Apple

– Chybí podpora dvou oken vedle sebe

Microsoft Edge

Microsoft postupně během let svůj prohlížeč vylepšuje a především rozšiřuje na další platformy a dostalo se i na iOS a iPad. Pokud používáte Edge na Windows a jste uživatelem Microsoft služeb, pak je tohle prohlížeč pro vás – je se všemi službami Microsoftu skvěle integrovaný a nabízí jednoduché uživatelské rozhraní velmi podobné tomu na desktopu – najdete zde dokonce i možnost přepnout prohlížeč do tmavého režimu. Microsoft navíc přímo v prohlížeči integruje známý blokátor reklam Adblock. Microsoft navíc v poslední době sází na svou funkci Continuity – jde o obdobu toho, co nabízí Safari, tedy velmi jednoduchá synchronizace všech dat z prohlížeče mezi různými zařízeními.

Výhody

+ Jednoduché a pěkné uživatelské prostředí s tmavým režimem

+ Skvělé propojení s Microsoft službami

+ Integrace Adblocku přímo v prohlížeči

Nevýhody

– Jde o relativně nový prohlížeč, neobsahuje tedy tolik funkcí jako konkurence

– Funkce Continuity zatím není 100% doladěná a je často nestabilní

Puffin

Na závěr jsem si nechal jeden méně známý prohlížeč, který by však mohl jistou skupinu uživatelů hodně zaujmout – jako jeden z mála iOS prohlížečů nabízí podporu Flashe a ačkoliv je tato technologie již na ústupu, tak stále je zde spousta uživatelů, kteří podporu flashových aplikací a her využijí – je však nutno počítat s tím, že vykreslování flashových aplikací probíhá na externím serveru a je zde často patrný mírný lag. Puffin však nabízí mnohem více – jeho možnosti nastavení jsou opravdu nekonečné a pro ty z vás, kteří si rádi nastaví každou drobnost, je tento prohlížeč ideální. Pokud hledáte ale něco jednoduchého, raději vyberte z prohlížečů výše zmíněných.

Výhody

+ Podpora flashe

+ Obrovské možnosti nastavení

Nevýhody

– Prohlížeč je mírně pomalejší než konkurence

– Ovládání je složitější než u výše zmíněných

Naše webová stránka používá soubory Cookies pro lepší zpracování reklamy a váš uživatelský zážitek Souhlasím podrobnosti...